| GEORGY_4531 a întrebat:

Care este evenimentul istoric care l-a determinat pe andrei muresanu sa compuna aceasta poezie? (desteapta-te romane!) Fundaa!

Răspuns Câştigător
| white_2190 a răspuns:

Andrei Mureșanu este printre fruntașii revoluției române din Transilvania.
iulie 1848 - În toiul revoluției, scrie și publică în Foaie pentru minte, Inimă și literatură, imnul care îl va face celebru: Un Răsunet (cunoscut sub numele Deșteaptă-te, române), care devine marșul revoluționarilor români din Transilvania, iar după 1989 - imnul de stat al României.

1 răspuns:
| cotcodac4 a răspuns:

Pai s-a uitat in jur si a vazut o gramada de prosti si ia pus titlul desteaptate romane. eu personal vad pe zi in Romania sute si sunt satul sa ii vad. unii nu platesc impozite la stat iau bani din diverse locuri si mai mac si scoala gratis iar pe urma zic de Romania lucruri de genul :tara de ****. Romania e o tara frumoasa cu oameni de ****