| Anonymous56 a întrebat:

Care fructe sunt cele mai sanatoase?

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

În general fructele nu ingrasa, in afara de banane si struguri daca sunt consumate in exces. Pot sa-ti recomand cateva fructe care au un gust placut si sunt sanatoase :prune, gutui, mere, fragute, nuci, pere, cirese, visine si capsuni.

| pepe a răspuns:

Toate citricele(portocale, mandarine, clementine), mere, pere, smochine, curmale, banane, avocado, struguri, pepene verde si galben.

| ancutsa410 a răspuns:

In general toate fructele sunt sanatoase dar fructele in exces nu o sa te ajute sa ai" o alimentatzie sanatoasahappycorpul tau are nevoie si de altceva nu numai de fructehappy bananele si strugurii nu le folosii in cantitati mari daca vrei sa slabesti.
am slabit 10 kg mancand 3 mese pe zi, fara grasimi foarte multe, incercand sa evit dulciurile in exces si facand multe plimbarihappyasa ca nu iti chinuii stomacul infometandute cand poti slabi mai usor si mai sanatoshappy

| ruxi a răspuns:

Stai linistita, fructele nu ingrasa ca alte alimente, si sunt chiar recomandate in timpul curelor de slabire pentru numarul oarecum redus de calorii si aportul de energie adus. singurele "fructe" care te-ar putea ingrasa ar fi alunele, insa consumate in cantitati mai mari, ca nu ai sa iti iesi din tipare daca mananci o aluna. laughing

| Biutzu a răspuns:

Cele tropicale (cu suc/zemoase) dar si cirese capsuni fructe de padure mere pere prune dar nu banane nuci neaparat nu banane ca am patit-o

| Zoelinda a răspuns:

Orice fructe, nu exista un fruct care sa ingrase si sa nu fie sanatos

| Frenklynz a răspuns:

As spune in perioada aceasta de Carciun ca cele mai sanatoase sunt portocalele deoarece te scapa de raceli au vitamina C. Asta iti recomand

| Lorrypunk a răspuns:

Fructe care nu ingrasa:

- Ananas
- Capsune
- Grapefruit
- Papaya
- Portocale
- Pepene galben
- Struguri
- Mere
- Zmeura

Legume care nu ingrasa:

- Ardei
- Andive
- Broccoli
- Castraveti
- Ceapa
- Conopida
- Morcovi
- Salata verde
- Spanac
- Sparanghel
- Usturoi
- Varza verde

Condimentele de asemenea nu ingrasa.

Alte sfaturi utile:

- Consuma in cantitati mici grasimi benefice organismului provenite din iaurt, smantina sau branzeturi.
- Consuma inainte de fiecare masa o salata de cruditati
- Branza adaugata in salata ofera proteinele necesare intr-un meniu format doar din legume si fructe
- Consuma pastele fainoase singure, si nu in combinatie cu carne, carnati sau grasime.
- Cartofii se consuma doar impreuna cu legume si mirodenii cu "calorii negative" si nu se combina cu carne.
- Consuma fructele intre mese, dupa 2-3 ore de la ultima masa sau cu o jumatate de ora inainte de masa. Fructele proaspete contin multa apa, asa ca au mai putine calorii decat cele uscate.
- Consumati paine neagra in locul celei albe. Este mult mai sanatoasa si in plus nici nu ingrasa.
- In caz ca ati depasit cu mult greutatea recomandata, alaturi de modificarea alimentatiei este recomandat si un consult medical.
- Legat de bauturi, incearca sa bei doar cele de tip light, insa nu abuza de ele. Alege mai bine un ceai rece cu gheata.
- Pieptul de pui facut la gratar (nu in ulei) nu ingrasa.
- Pestele, de asemenea, nu ingrasa si in plus este foarte sanatos.

Ti-a placut acest articol?
Trimite-l unei prietene pe Yahoo Messenger

Cuvinte cheie: alimente care nu ingrasa • calorii • Dieta • slabire

| Lorrypunk a răspuns:

Fundita?big grinbig grin pentru raspunsul de mai jos?