| Anonim1900 a întrebat:

Care masina este mai buna la demaraj si care este mai buna la viteza, diesel/benzina?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Benzinarele au si demaraj mai rapid si viteza mai mare. Acuma, depinde si de pret.

| mcdeliric1 a răspuns:

Normal benzinarele sunt mai bune la demaraj si la viteza.
Diesel-ul e pentru consum.
Dar depinde si de motor greutate si alte chestii.
De exemplu daca pui o masina cu motorizare diesel si una cu motorizare benzina ambele avand aceeasi greutate si aceeasi putere, diesel va pleca mai repede de pe loc, asta ar putea duce la concluzia ca dieselul este bun in orasele mari si aglomerate cand trebuie sa iesi repede dintr-o intersectie sau etc.

| al3x955 a răspuns:

Benzina daca vrei demaraj, viteza
Motorina e buna daca vrei consum mic.
Acuma daca ai chef de liniute trebuie sa tii cont de mai multe nu doar de asta