| Maddalinapunct a întrebat:

Care stie cum sa fac un filmuletz de scurt metraj.animat? eu stiu in movie maker dar cum sa fac animat? adica cu personaje.si sa fie si cu voce care spune o poveste.

5 răspunsuri:
| Maddalinapunct explică:

imi trebuie doar de 2 minute. si nu-mi trebuie foarte reusit

| HelpMeNow a răspuns:

After effect ar fi, pe acest program se fac si robotzii big grin sigur sti ce sunt aia laughing

| TheFreak9 a răspuns:

Funda?

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

After efect este folosit cam de toata lumea (si mai exista 2 pe net). Ideea e ca trebuie sa desenezi si tu de mana personajele. Nu este chiar asa de simplu deoarece daca ar fi toti ar face asta si nu s-ar mai platii persoanele care se pricep la animatii cu peste 1000 de euro/luna cel mai mic salariu.
Exista sute de tutoriale pe youtube despre cum sa faci animatii (sau pe creativemonkeyz dupa cum a zis si Laur9, mai ales ca este si in Romana).
Oricum trebuie sa te ajute cineva ca de una singura nu o sa poti sa faci asa ceva.
Pana si Seth (creatorul Family Guy) la primul serial pilot (la care a lucrat singur) a stat cam 6 saptamani sa faca acel serial de vreo 15 minute singur (si el se pricepea), dar partea buna e ca acum a mai avansat tehnologia.
Oricum intra pe creativemonkeyz sau pe youtube si vezi acolo tutoriale pentru animatie in After efect sau ce program preferi tu.