| StopCardiak a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele mersului pe role?

Răspuns Câştigător
| Ancuta7878 a răspuns:

Avantaje : Faci miscare = e sanatos. Faci muschi = e bine. Te relaxexi. Te distrezi talk to the hand-x. Dejavantaje : Obosesti :-)), dar nu e un "dezavantaj " doar daca esti lones/a. in rest are numai avantaje, mai ales daca esti plinut/a (gras/a) happy :*

6 răspunsuri:
| Diavolulestefemeie a răspuns:

Buna,
Pai te ajuta la circularea sangelui la picioare si cica iti face fundul frumuoslaughing
Dezavantaje ar fi pentru un incepator ca ar cade in fund prea multlaughing

Numai bine

| DeathTheKid a răspuns:

Avantaje:faci miscare
dezavantaje:daca o sa cazi cu rolele raulaughingvai de tine eu mi-am facut cicatrice pe picior din cauza unei cazaturi si cunosc o fata care a fost operata la cap tot din cauza unei cazaturi, insa eu continui sa ma dau cu rolele :X

| lplostonyou a răspuns:

Avantajele sunt ca faci miscare,sport, iar dezavantajele sunt ca poti sa cazi si sa te lovesti rau de tot daca nu esti atent, atenta.

| FetitzaDulce a răspuns:

Avantaj: iti faci picioarele frumoase (daca esti fata )
Dezavantaj:poti sa cazi si sa te lovesti thinking

| maria89nic a răspuns:

Uite aici sfaturile mele:

1. Ieftine/scumpe (vezi mai bine 4. )
2. Habar n-am, nu stiam de asa ceva. Poate daca ai gheata fixa iti pui ca sa nu iti stea piciorul prea in fata/spate.
3. N-am idee. Primele role ale mele aveau gheata si sina din plastic turnat, cu 2 clape +1 siret si si-au facut treaba 4-5 ani. Acum am gheata (scai + siret + clapa) dintr-un material textil sau ce o fi.
4. Agresive = http://www.youtube.com/watch?v=6IUeU0f0rGQ
Fitness = plimbat, dat ture de parc, viteza, orice nu poti face cu agresivele.
5. Literele sunt de fapt un cuvant/acronim ( ABEC ), sincer nu m-a interesat niciodata. Masoara. si de aici e totul confuz. Bearings manufactured within tighter tolerance ranges provide greater accuracy of shaft rotation and contribute to higher speed capability. However, the ABEC rating does not specify many other critical factors, such as smoothness of the rolling contact surfaces, ball precision, and material quality. (http://en.wikipedia.org/wiki/ABEC_scale). Se intelege ceva? eu am avut abec 4 sau 5 la prima pereche, acum am abec 7. Cum ar fi, sunt ok.
6. Roti ridicol de mici - agresivele. Mai mici - mai mici sunt role fitness mai modeste. Pasionatii de viteza au role de diametru ~100mm.
7. Cam multe. pentru viteza = roti mari, cu care nu prea mai poti face "scheme extreme". Acum si cu mersul la scoala. nu stiu ce sa zic, depinde daca poti sa mergi pe strada, e aglomerat trotuarul, cat ai de mers etc. Eu de exemplu am roti de 72 sau 80mm diametru si sunt multumit.

Evita rolele firstbike sau orice facut in Romania. Nici nu te duce insa sa arunci multi bani din prima pe super role daca nu stii sigur ca iti va placea sa te dai cu ele. In ce oras stai? e imposibil sa nu fie o comunitate de rolleri, un forum/site/blog ceva. Cumpara-ti (de la ei) niste role SH si vezi cum iti plac. daca chiar te pasioneaza, iti iei dup-aia unele "profesionale".

M-am chinuit sa iti dau niste sfaturi obiective si a iesit cam nimic. Poti incerca aici pentru sfaturi mai avizate: http://forum.computergames.ro/36-sport/186...espre-role.html dar o sa vrei sa-ti rupi parul din cap. Fiecare recomanda rolele LUI si nimic altceva, iar preturile sunt exorbitante. Eu zic ca Roxa sunt bunicele pentru incepatori (altceva nu am vazut la noi - metro/real/carrefour). Nici nu te usuca de bani, nici nu ai rahaturi firstbike in picioare. Orice ai alege, bafta!

| Smile4me4ever a răspuns:

Avantaje: faci miscare, sport, faci un corp frumoase [picioarelele cel putin] si sportul e sanatos pentru corp.
Dezavantaje: te pot deranja la picioare, resti sa cazi sa te lovesti, daca mergi prea mult si nu esti o adepta a sportului poti face febra musculara.
O zi buna!