| dienuk a întrebat:

Care sunt cartile din seria gossip girl? Nume, si in ordine.

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Gossip Girl, Ştiţi că mă iubiţi, Vreau totul, Pentru că merit, Cum îmi place mie, Pe tine te vreau, Nimeni n-o face mai bine, Cei mai buni…duşmani, Doar în visele tale, urmează să apară Cum aş putea să te mint?

| iulivisi a răspuns (pentru aqualuna):

Maaama c enervoasa sunt! o proasta de la magazin mi-a zis ca prima carte e nimeni n-o face mai bine pentru ca avea doar 4 si le-am luat pe toate si de aia nu intelegeam nimic

4 răspunsuri:
| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Aqualuna tu ai spus cartile in ordinea corecta?

| Gentiana a răspuns:

Imi aduc si acum aminte cum, acum vreo 6 luni, o buna prietena imi tot povestea despre un serial "la moda" in State. Intr-un final am decis sa ma uit on line la episodul pilot al acelui serial, Gossip Girl. Am devenit dependenta de serial, apoi am descoperit cartile care l-au inspirat. Nu cred ca e nevoie sa spun ca aceasta serie de carti Gossip Girl este o capodopera contemporana, un jurnal new yorkez care ilustreaza cu o maiestrie de inegalat viata pustanilor din inalta societate. Faptul ca personajele principale sunt niste adolescenti care au o viata mai interesanta decat a parintilor lor nu face decat sa aduca un plus de originalitate seriei.

Cartea este savuroasa, te tine cu sufletul la gura si de multe ori te face sa regreti ca nu mai esti licean… mai ales in New York. Nu va lasati indusi in eroare de faptul ca avem de-a face cu niste progenituri de 16 – 17 ani, cartea este citita si de persoane cu varste inaintate. Seria este presarata cu intrigi, petreceri stralucitoare si intorsaturi de situatie care te lasa cu gura cascata.

Prima carte incepe cu intoarcerea Serenei, cea mai populara adolescenta din Up Town New York, care da peste cap vietile linistite ale celor cu care interactioneaza dar mai ales pe cea a lui Blair, cea mai buna prietena a ei. Blair este complexata de Serena care este perfecta in aproape toate privintele, iar tensiunea dintre cele doua "dive" degenereaza in "razboi" atunci cand Blair afla ca Serena s-a culcat cu prietenul ei.

Avand de-a face cu elita Manhattan-ului, toata lumea vrea sa afle ce se intampla cu acesti tineri, asa ca Gossip Girl (cum se intituleaza ea pe propriul blog) ii tine la curent cu toate barfele care circula despre acesti tineri rebeli si uneori neintelesi. Gossip Girl este un personaj original, care sta departe de "lumina reflectoarelor" si despre care nu stie nimeni nimic, dar care adora barfa si scandalul mai mult decat orice, de aici si numele ei (gossip = barfa). Comentariile pe care Gossip Girl (barfitoarea, pe romaneste) le face pe blog sunt amuzante si "destepte", iar acest lucru face din personaj sarea si piperul cartii. As putea sa scriu zeci de pagini despre "Gossip Girl", dar va las placerea de a o descoperi singuri si va asigur ca veti astepta, ca si mine, celelalte volume (prin intermediul editurii Nemira au fost publicate 6 carti, dar seria cuprinde 11 titluri).

| Geoo a răspuns:

Sunt frumoase cartile?

Întrebări recente