| ilinca98 a întrebat:

Care sunt regulile jocului UNO?

Răspuns Câştigător
| jrjrjeee a răspuns:

UNO – joc de carti asemamanator cu Septica Americana, dar cu mai multe reguli ciudate si cu mai multe carti. Pe principiul „Nu te supara frate" cartile se schimba intre jucatori, se „umfla" pana la 16 carti si se pot lua si pedepse la sfarsitul jocului daca nu spui UNO inaintea ultimei carti din mana.
Jocul de cărţi UNO este un joc ce poate fi jucat de 2 până la 10 jucători; cu cât sunt mai mulţi cu atât mai incitant este jocul! Pachetul conţine 108 cărţi, de 4 culori, numerotate de la 0 la 9 şi câteva cărţi cu funcţii speciale: stai un rând, ai dreptul să iei 2-3 cărţi, etc.

Scopul jocului este de a rămâne fără cărţi în mână. La fiecare rând trebuie să completezi cartea ultimă de pe masa de joc, potrivind culoarea sau numărul. Dar trebuie să te mişti foarte repede pentru că şi ceilalţi jucători au culori şi/sau numere care se potrivesc! Când rămâi cu o singură carte în mână, strigi "uno" şi o să vezi ce se încing adversarii… Când un jucător termină, se adună punctele din cărţile rămase la adversari, şi câştigă cel care ajunge la 500 de puncte, sau care are mai multe.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai gresit putin, castiga cel care la sfarsit are cel mai putine puncte.
Ca daca e asa cum zici tu, eu pot sa pun jos cartile cu valoarea cea mai mica(pastrandu-le in mana pe cele cu o valoare mare) sau luand din teancul de jos, si astfel la sfarsitul unei runde sa am cel mai mare punctaj.
Eu asa stiu ca e...cine are cel mai putin puncte, ala castiga.