| fyfy3 a întrebat:

Am nevoie de regulile jocului OINA...imi dati regulile? Si jocului hanball...va rog

1 răspuns:
| BlackVeil a răspuns:

Oina

REGULI DE BAZA

Invatarea jocului de oina presupune mai intai insusirea aruncarii si prinderii mingii, aruncarii ei cu precizie la diferite distante. Este necesara o buna viteza in alergare si deprinderea de a aprecia cat mai exact distanta de adversar.

In sfarsit, trebuie sa exersati «bataia» mingii cu bastonul, pentru a ajunge s-o loviti cu forta si s-o trimiteti cat mai departe, in terenul de joc. Oina se poate practica de la varsta de 7-8 ani, intre doua echipe alcatuite din cate 11 jucatori.

Jocul este condus de un arbitru principal si de doi arbitri de linie. Prin tragere la sorti, o echipa va incepe jocul «la bataie», cealalta «la prindere».

La fluierul arbitrului, echipa de la bataie incepe jocul, adica un jucator serveste mingea primului jucator aruncand-o usor in sus, iar acesta trebuie s-o loveasca cu bastonul pentru a o trimite cat mai departe in terenul de joc, favorizand astfel coechipierilor ragazul sa fuga prin culoarul de ducere. Cei de la prindere, daca au prins mingea, o paseaza intre ei, pentru a gasi momentul de a o arunca si lovi pe unul din jucatorii adversi, care urmaresc cu atentie pasele si se feresc, se apara cu mainile, de a nu fi loviti cu mingea.

Fiecare lovitura reusita, de atingere a adversarului in orice loc afara de palrne, se socoteste 2 puncte, in final echipa care intruneste cel mai mare punctaj castiga jocul. Dar regulamentui jocului prevede detalii privind acordarea punctelor, ce pot si ce nu pot face jucatorii in teren in timpul partidei, fie ca sunt la «prindere», fie ca sunt la «bataie».

Important este ca jocul e foarte accesibil, foarte atractiv, dinamic si, prin elementele sale de tehnica si tactica, satisface gustul copiilor de intrecere. O partida se desfasoara in doua reprize, cu o pauza de 5 minute intre ele. O repriza dureaza atat cat jucatorii echipei de la bataie trec toti la «bataia» propriu-zisa a mingii cu bastonul.

CONDITII MATERIALE

Terenul pe care se practica oina are dimensiunile de 70 m lungime si 32 m latime. El este marcat cu linii albe, vizibile, care ii determina zone si culoare, spatiul de 3/4, careurile si liniile de bataie, de fund si de asteptare.

Mingea de oina are diametrul de 8 cm, greutatea de 180 gr, este confectionata din piele si umpluta cu par de cal, bou sau porc. Bastonul este din lemn de esenta tare, lung de circa 1 m, cu un diametru de 3-5-6 cm.
Echipamentul jucatorilor se compune din: pantofi usori de sport, chiloti si maiou sau tricou de sport.

Minioina, prin regulile sale mai simplificate, va ofera posibilitatea de a juca si insusi cu mai multa usurinta oina. Cele doua echipe care se intrec sunt formate din cite 6 jucatori in teren si 2 jucatori de rezerva. O partida se disputa pe durata a doua seturi. Un set este compus din trecerea unei echipe atat pe la «bataie» cat si pe la «prindere». in pauze se pot schimba maximum doi jucatori. La «bataie» jucatorii se afla in ordinea numerelor de pe tricou, iar cel care bate mingea si-o va servi singur.

In teren, in timpul jocului se vor afla cel mult 3 jucatori -2 venind de la linia de plecare si altul de la linia de intoarcere. in rest, regulile de aruncare, de lovire, de prindere sunt ca in jocul de oina, punctele care se acorda fiecarei echipe, in cele doua seturi, vor determina rezultatul partidei. Jocul este condus de 2 arbitri.

Terenul de minioina are dimensiuni mai reduse, jucatorii avand o asezare in teren putin diferita ca in jocul propriu-zis de oina. Pana la varsta de 11 ani, in partidele jucate intre echipe de fete sau baieti, mingile si bastoanele vor avea dimensiuni mai reduse.

VOCABULAR

La «bataie»- echipa a carei jucatori trebuie sa bata, pe rand, mingea cu bastonul. Se considera a fi echipa in aparare.

La «Prindere» - echipa a carei jucatori sunt pe teren, pe locurile lor si incearca sa prinda mingea batuta de adversari, pentru a o juca. Se considera a fi echipa in atac.

Joc Inchis- cand mingea nu mai este in joc si in spatele liniei de plecare sau intoarcere se afla trei jucatori.

Joc Deschis - cand jocul se desfasoara.

Marcaj - situatia in care jucatorii de la «prindere» sunt impiedicati sa joace mingea, de catre jucatorii adversi patrunsi in teren.

Handball

Regulile jocului de handbal

Scopul fiecarei echipe este de a inscrie goluri in poarta adversarului, aruncand mingea cu mana din afara suprafetei portii.
Fiecare gol inscris valoreaza un punct. La sfarsitul timpului regulamentar, echipa cu cele mai multe puncte castiga meciul.

Jucatorii nu pot lovi mingea decat cu mainile: orice minge care atinge o parte a corpului mai jos de genunchi este considerata abatere.
Numai portarul poate devia mingea cu piciorul (mai putin in afara zonei sale, caz in care si el este privit ca un jucator de teren).
Coechipierilor lui le este interzis sa ii paseze mingea cand acesta se afla in propriul spatiu de poarta.
Jucatorii pot dribla mingea si pot face trei pasi cu ea in mana.

Sanctiunile jocului de handbal

- avertisment sau cartonas galben: pedepseste primele greseli de aparare virulente
- excluderea temporara de 2 minute sanctioneaza atitudini si gesturi anti-sportive si aparari virulente care nu pun in pericol integritatea fizica; vinovatul iese de pe teren pentru doua minute si isi lasa echipa sa joace cu un om mai putin o in aceasta perioada
Nota: Daca un jucator este scos de pe teren de trei ori pe parcursul jocului, este eliminat de tot.
- descalificarea sau cartonas rosu: penalizeaza un jucator care a primit trei excluderi de 2 minute sau care a comis o abatere sau neglijenta grava; aceasta pedeapsa inseamna eliminarea definitiva a jucatorului, dar dupa doua minute de la excluderea sa, poate fi inlocuit
- eliminarea: pedepseste o lovitura voluntara, deosebit de violenta impotriva oricarei persoane de pe teren sau din tribune (jucator, arbitru, spectator...). Jucatorul eliminat nu poate fi inlocuit si trebuie sa paraseasca imediat terenul de joc.

Handbalul a fost mult timp considerat ca un sport complementar, practicat iarna in salile de sport. Incet incet, a devenit popular si si-a castigat multi adepti, facand progrese reale pana la nivelul actual.