| AnimeGirl14 a întrebat:

Care teorie vise pare mai corecta? Ca oameni au fost creati de Dumnezeu sau ca oameni se trag din maimute? ( vreau parerea voastra )

29 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

In Dumnezeu. Teoria evolutiei inca are multe incertitudini si enigme nerezolvate.

| SweetCandy a răspuns:

In dumnezeu...am crezut...cred si voi crede...happy

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Oamenii au fost creati de Dumnezeu.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Nici una, nici alta. Oamenii şi maimuţele au un strămoş comun. Dar pentru că teoria evoluţiei (ca orice domeniu ştiintific) implică timp pentru studiu şi cercetare, mai bine apelezi la religie. E mai simplu. E mai simplu să crezi ca pămuntul e plat decât să stai să faci calcule complicate, să

regis
| regis a răspuns:

Din pacate nu imi amintesc cine a spus asta, insa mi-a placut mult ideea: cei care cred in creatie sunt intr-adevar creatia lui Dumnezeu, cei care cred in evolutie se trag din maimuta.
Mie imi place sa spun ca o euglena verde nu va ajunge om nici peste miliarde de cicluri evolutive, iar genetica demonstreaza clar ca evolutia este imposibila.
Pe de alta parte nu cred nici ca un mosulica cu barba alba s-a jucat cu noroiul si l-a creat pe Adam, insa mi se pare mult mai veridica creatia decat evolutia.

| Moneyandfame a răspuns:

Putem sa fim creati de o persoana mai "mare" ca noi, un fel de higher self.Nu neaparat de Dumnezeu, un tip batran cu barba alba care traieste pe nori.

| onofrei89 a răspuns:

Priveste cu atentie in jurul tau si vei intelege puterea lui Dumnezeu. Daca crezi in Dumnezeu iar acesta nu exista nu ai nimic de pierdut, dar daca nu crezi in Dumnezeu iar acesta exista ...ai pierdut totul!happy

| kayan a răspuns:

Uite o alta teorie:

http://www.ted.com/......_apes.html

| SomeBody12425356 a răspuns:

Dumnezeu a creat oamenii

| Dan a răspuns:

Tu cum crezi?

| adyth a răspuns:

laughing eu tot am impresia ca suntem rebuturi de extraterestrii aruncati pe planeta asta ca gunoaiele... le'o fi fost mila de noi sa ne omoare rolling on the floor)))))))))))
glumeam tongue
nu stiu.nici o teorie nu mi se pare plauzibila. daca ar fi fost cea cu maimultele.inseamna ca si in ziua de azi trebuia sa vedem alti oameni care tot evolueaza din maimute.nu? sau n'ar mai fi maimute...ci doar oameni

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Cred ca ambele laughing); p Oamenii au fost creatzi de Dumnezeu, dar El a creat si animalele :p deci! nu stiu ce sa zic laughing) unii oameni chiar seamana cu niste maimute poate de aceea s-a tras concluzia asta laughing) k omul se trage din maimuta

| eliade a răspuns:

Chiar daca unii dintre noi[v.si figura de mai sus] par a se trage din maimute, este greu de crezut ca o evolutie, supusa doar asa-ziselor legi ale naturii, ar fi putut crea o fiinta atat de perfecta ca omul.Toti tampitii care neaga aparitia prin putere dumnezeiasca a omului sunt niste frustrati de nivel cognitiv relativ mediu, care ar dori ca Dumnezeu, atunci cand ne hotaraste destinul comun, sa-i intrebe pe ei daca sunt de acord si, eventual, sa-i puna sa voteze.Semnele existentei si puterii lui Dumnezeu sunt peste tot, trebuie doar sa scapam de trufia pe care ne-o da FRICA pentru a le putea intelege. Dumnezeu trebuie primit si inteles cu dragoste, nu cu frica, asa cum propovaduiesc bisericile crestine, mai ales cea ortodoxa.

| nu conteaza_8511 a răspuns:

Ca oamenii au fost creeati de Dumnezeu. Nu are logica teoria evolutionismului. Daca ne-am fi nascut din maimute si in ziua de azi trebuia sa ne nastem maimutetongue

| nu conteaza_8511 a răspuns:

@dumnezeu, da' tu n-ai invatat la scoala ca nu se scrie "iegzista", ci "exista"? Doamne, ce romani suntemsad

| Claudiu_6708 a răspuns:

Cred in evolutie, nu poti demonstra ceva ce nu exista (pe Dumnezeu).

| slyde a răspuns (pentru Claudiu_6708):

Auzi aici cum poti zice asa ceva ma omule? zi-mi si mie pentru ca Iisus a venit pe pamanat si a murit pentru mine si pentru tine si tu nu crezi in el/? sunt miiiiii de dovezi ca el exista si auzi aici sati intre bine in cap odata va veni pe nori si isi va lua crediniciosi in cer la el si pe ceilalti i lasa pe pamanat la sf lumi daca crezi in Dumnezeu iar el nu exista nu pierzi nimica. dar daca nu crezi in Dumnezeu iar ell exista pierzi tot omuleeee! ce vreau sa zic e sa crezi in dumnezeu sa vezi m aca sa incerci ca nu pierzi nimicaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii se trag din maimuta, dar nu s-au tras de tot. Restul suntem creatia lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna dintre teorii nu ofera raspunsuri la toate intrebarile (religia doar are impresia ca face lucrul asta), dar mie evolutionismul mi se pare mult mai plauzibil. De ce?
1. Descoperirile si teoriile care vin in favoarea stiintei mi se par mult mai lamuritoare.
2. Sunt multe lucruri care nu se leaga in Biblie. Spre exemplu, scrie ca este in regula sa ai sclavi si sa iti bati nevasta. Dar Dumnezeu ne iubeste si toti suntem egali in fata lui... Printre multe altele, asta mi-a venit prima in minte.
3. Chestia cu rugatul, "Cere si ti se va da" nu prea functioneaza, nici macar la copii. Si sa nu mi se raspunda cu "Dumnezeu are un plan" sau "li se va da in viata de apoi", atunci care mai e sensul lor?
4. De asemenea, ideea cu Dumnezeu e bun si drept, iar... nu prea merge.

Cum pot eu sa cred atunci in ceva ce se contrazice cel putin pe jumatate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cititi profetiile lui Mitar Tarabic si va veti lamuri cum e cu oamenii de stiinta si cartile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care dumnezeu? exista asa ceva in afara de cel de aici care tocmai ti-a raspuns?
@oliana-sa-ti arunc o banana sus, o prinzi? ce raspuns tendentios ai dat, sau a fost autocaracterizare?
@EmmaDrew-scuza-ma, insa ai avut un moment blond. tu chiar lui dumnezeu ti-ai gasit sa-i atragi atentia? ma faci sa rad. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca oameni au fost creati de DUMNEZEU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi din cate stiu eu de la incultii de profesori oh go on oamenii au stramosi comuni cu maimutzele nu se trag din maimutewinkingwinking
si chestia cu d-zeu nu stiu ce sa zic thinking
cum sa crezi in ceva in care nu ai vazut niciodata, da cum zicea si nccmn e mai usor sa apelezi la religiewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca oameni se trag din maimute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii st creati de Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca cea corecta este aceea cu dumnezeu

| slyde a răspuns:

Oameni au fost creeati de Dumnezeu! SA VA INTRE BINE IN CAP. daca nu Dumnezeu a creeat omu atunci adam si eva erau maimute?

| AnimeGirl14 explică:

Hei, stiu ca e ciudat da daca amandoua is corecte, adica, Dumnezeu ar fi putut creea maimutele si cu timpul, unele dintre ele au evoluat...

| sky_4538 a răspuns:

Cum poate înţelege o fiinţă limitată infinitatea spaţio-temporală?

Fiul lui Einstein, Edward, l-a întrebat într-o zi pe tatăl său de ce este atât de renumit. Einstein a
răspuns, arătând spre un gândac orb care mergea pe o minge din piele şi spunându-i că acesta nu
ştie că traiectoria pe care se târăşte este curbă, dar „Einstein ştie acest lucru". Răspunsul lui
Einstein are implicaţii adânci. Un proverb chinezesc exprimă ceva similar: „Nu cunoşti adevărata
faţă a muntelui Lu, tocmai pentru că te afli pe el". Pentru a înţelege un sistem, trebuie să ieşim din
el, pentru a-l observa. Însă folosind noţiuni limitate pentru a observa spaţio-temporalitatea
nelimitată a universului, omenirea nu va putea înţelege niciodată compoziţia completă a
universului, aşa că universul va rămâne pentru totdeauna un mister pentru omenire.

Tărâmul pe care ştiinţa nu-l poate traversa aparţine spiritualităţii sau metafizicii, care ţin în mod
natural de tărâmul „credinţei".

Credinţa - o activitate mentală care implică experienţă şi înţelegerea vieţii, a spaţiului, timpului şi
a universului - se află într-un tărâm dincolo de cel pe care-l poate administra un partid politic.

Adevăraţii oameni de ştiinţă au o viziune foarte largă asupra universului şi nu vor nega nelimitatul
„necunoscut" din cauza noţiunilor personale limitate. Renumitul om de ştiinţă Newton în lucrarea
sa fundamentală Principiile Matematicii, publicată în 1678, a explicat în detaliu principiile
mecanicii, ale formării fluxului, ale mişcărilor planetelor şi a calculat mişcările sistemului solar.
Newton, un expert de o asemenea eminenţă a spus în repetate rânduri că, în carte, oferă mai mult
o descriere a fenomenelor de suprafaţă şi că în nici un caz nu îndrăzneşte să vorbească despre
adevăratul motiv pentru care Dumnezeu a creat universul. În cea de-a doua ediţie a Principiilor
Matematicii, exprimându-şi credinţa, Newton scria: „Acest sistem foarte frumos alcătuit din Soare,
planete şi comete nu poate fi creat decât la îndemnul şi sub comanda unei fiinţe inteligente şi
puternice [...] La fel cum un orb nu are noţiunea culorilor, nici noi nu avem idee de modul în care
atotînţeleptul Dumnezeu percepe şi înţelege toate lucrurile".
Lăsând la o parte chestiuni ca aceea a existenţei paradisurilor cereşti care transcend spatio-
temporalitatea în care ne aflăm şi întrebări cum ar fi accea dacă cei care caută Calea se pot
întoarce la originea lor divină şi la adevăratul lor sine - putem fi de acord cu un lucru: cei care
urmează o credinţă dreaptă cred în relaţia cauzală conform căreia „bine faci, bine găseşti, rău faci,
rău găseşti". Credinţa dreaptă joacă un rol deosebit de important în menţinerea moralităţii umane
la un anumit nivel. De la Aristotel la Einstein, mulţi au crezut în existenţa unei legi care domneşte
în univers. Omenirea nu s-a oprit niciodată din cercetarea adevărului universului prin diferite
metode.

De ce n-am accepta că - pe lângă explorarea ştiinţifică - religia, credinţa şi cultivarea sunt
şi ele căi diferite prin care se poate ajunge la descoperirea adevărului universal?

Uite ce mai poti afla dand "sarci" pe "goagal"- asta pentru ce care se trag din maimuta.