| xCangur a întrebat:

Cine crede cu Pamantul a fost creat prin evolutie (oameni, animale) si cine crede ca l-a creat Dumnezeu? Eu sincer cred ca Dumnezeu, vreau sa explicati parerea voastra!

Răspuns Câştigător
| LOVW a răspuns:

Eu susțin că pământul este creat de Dumnezeu, totul e perfect, animalele, oamenii sunt ființe foarte complicate.
Evoluția mi se pare cea mai absurdă ipoteză, animalele sunt de tot soiul, de exemplu putem împerechea un cal și un măgar căci o să iasă asinul ( care nu se poate reproduce ) și orice animal creat din două specii diferite nu sunt fertile.
Dacă evoluția ar fi fost adevărată de ce acum animalele nu s-au schimbat, căci de acum 2000-3000 de ani speciile sunt la fel.
Există găini care fac ouă mai mici iar altele mai mari, dar nu poți spune că găina care face ouă mici a evoluat din cea care face ouă mari.
Știu că acum s-au găsit tot felul de schelete, sau cel puțin așa de spune, dar poate că acele animale au fost pe cale de dispariție și în momentul de față nu mai există.
În gândirea lui Darwin ( cel care a născocit evoluția ), viața era destul de simplă, el spune că ai avut câteva celule sensibile la lumină și nu mai știu ce fel de celule care au ajuns într-o adâncitură, iar apoi a venit un fel de plasmă și așa s-a format ochiul, hai să fim serioși, asta e imposibil.
Și dacă evoluția ar mai fi adevărată, să spunem că prin ea ar fi fost creat omul, dar viața de unde să o aibă, dar personalitate, caracter, logică, iubire, sentimente, talente, de unde?
Dumnezeu e Cel care a creat orice, de la spuma cuantică la univers.
Ca să arăt că și Biblia spune adevărul, cine credea acum 3000-2000 de ani că pământul e rotund
Iov 26:10; Isaia 40:22
Recomand un site :
htwins.net/scale/

Răspuns utilizator avertizat
| Bitzer a răspuns (pentru LOVW):

Habar n-ai de conceptul divinitatii, you dumb "fac".

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru LOVW):

Perfectiunea e o notiune relativa. O linie stramba poate fi tot atat de perfecta ca una dreapta atat timp cat aplicam alte criterii de clasificare.
Asa ca afirmatia "totul e perfect" fara alte precizari e lipista de orice sens.
Spre exemplu organismele biologice, din punct de vedere al modului in care sunt alcatuite sunt de o imperfectiunea coplesitoare. Din alte pucnte de vedre, artistic sau fiolosfic, le poti considera "perfecte". Tot asa cum o mazgaleala de tablou poate fi "perfecta".

"Dacă evoluția ar fi fost adevărată de ce acum animalele nu s-au schimbat"

S-au schimbat atat de mult incat nici nu le mai poti recunoaste. Imi e si jena sa mai dau exemple. Si daca ai fi vazut Jurassic Park si aveai un grad de cultura mai ridicat. De tigrii cu colti sabie ai auzit? De mamuti ai auzit? Presupun ca singurele animale pe care le cunosti tu sunt cainii maidanezi de pe strada, este singura explicatie.

"căci de acum 2000-3000 de ani speciile sunt la fel."
In primul rand teoria evolutiei nu precizeaza ca organismele au ar trebui sa sufere modificari fizice vizibile in 2000-300 de ani. Deci faptul ca nu ar exista modificari notabile este irelevant.

In al doilea rand exista modificari notabile. Vezi pana si evolutia cainilor,ca tot vorbeam de asta.

"hai să fim serioși, asta e imposibil."
De ce?

"Și dacă evoluția ar mai fi adevărată, să spunem că prin ea ar fi fost creat omul, dar viața de unde să o aibă, dar personalitate, caracter, logică, iubire, sentimente, talente, de unde?"

Teoria Evolutiei nu explica aparitia vietii. Cat despre sentimente, logica, iubire, etc, toate sunt produse de creier.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Inferno):

"S-au schimbat atat de mult incat nici nu le mai poti recunoaste. Imi e si jena sa mai dau exemple."
Da-mi un exemplu de evolutie, unul care este dovedit.
Sunt un milion de maimute, un milion de oameni. Unde sunt celalalte specii de maimute-oameni? Inca n-au evoluat din maimute toate?
"De tigrii cu colti sabie ai auzit? De mamuti ai auzit?"
Sunt tot tigrii si elefanti, nu vad o schimbare majora.
"In al doilea rand exista modificari notabile. Vezi pana si evolutia cainilor, ca tot vorbeam de asta."
Sunt tot caini, ce evolutie notabila? :))
Uita-te la astea https://www.youtube.com/watch?v=gb2lZh-tv4Q&t=24s
https://www.youtube.com/watch?v=JlyUeceDAnY&t=75s
O sa inveti si vei intelege mai multe :)
Asa am aparut noi, din pietre? Bagi tu mana in foc?
Lasa toate prostiile, lasa placerile lumesti si crede in Dumnezeu, nu ii mai nega existenta! Intr-o zi moartea te va prinde pe neasteptate, toti vom muri intr-o zi, nu te mai crede diferit si inteligent. O sa ai de pierdut multe. Sanatate, pace si iubire sa ai, Iisus sa fie cu tine!

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Da-mi un exemplu de evolutie, unul care este dovedit."
"Intreaga" evolutie e dovedita. Exemple gasesti si singur, cata fauna si flora in prezent si in trecut tot atatea exemple. Nu am chef sa reinventez roata, documenteaza-te si singur: Google --> Proof evolution.
Simplu.
Ca idee:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Evoluție#Dovezi
http://www.scientia.ro/......nelor.html

"Unde sunt celalalte specii de maimute-oameni?"
In primul rand nici nu stiu sa existe o asemenea specie de maimute-oameni. Deci pana la a vorbi despre "celelalte" cred ca ar trebui sa ne explici care sunt alte pe care le cunosti tu.
" Inca n-au evoluat din maimute toate?"
Nu a evoluat nici o alta specie din maimute din moment ce, asa cum ai spus si tu, ele exista si astazi fiind adaptate foarte bine la mediul inconjurator.
Iar ideea ca speciile din prezent au evoluat tot din alte specii care exista tot in prezent e falsa. Mai documenteaza-te.

"Sunt tot tigrii si elefanti, nu vad o schimbare majora. "
Daca tu imi spui ca un smilodon e identic cu un tigru iar un mamut lanaos e identic cu un elefant inseaman ca nu avem ce discuta.
Eu la varsta de 7 ani am remarcat diferenta evidenta si nu cred ca sunt singurul.
Si megalodonul e tot un rechin iar T. rexul o soparla?

"Sunt tot caini, ce evolutie notabila?"
Deci daca sepcia se pastreaza animalele sunt IDENTICE? Tu imi spui ca un ciobanesc e IDENTIC cu un Chihuahua doar pentru ca sunt specii de caini. Un copil de 5 ani ar sesiza diferentele notabile. Clar nu avem ce discuta.

"Asa am aparut noi, din pietre? Bagi tu mana in foc?"
Ha? Cine a pomenit ceva de asta?

Cand ai sa ajungi la IQ-ul unui copil de 7 ani neretardat si ai sa vezi diferenta intre doua animale compelt diferite o sa mai discutam. Pana atunci multa bafta.

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Legat de primul filmulet.
Doar pentru ca un tip a intrebat 10 oameni pe strada despre un subiect X iar ei nu au stiut sa raspunda asta nu inseaman ca subiectul X este fals.
Asa pot intreba si eu 10 roamani de la tara ce dovezi au ca Pamantul nu este plat si sa concluzionez ca Pamantul e intr-adevar plat pe baza raspunsurilor lacunare pe care le voi primi.

Pe de alta parte tipul ridica o problema filosofica legate de epistemologie, numai ca el o aplica doar pentru timp sievolutie.
Practic nu putem sti nimic cu siguranta. Poate Pamantul si intreg Universul au aparut acum 5 minute in forma in care exista. Caz in care evolutia si toata istoria e falsa. E o posibilitate, nu se poate demonstra opusul.
Problemele epistemologice pun la indoiala toate cunostintele noastre, nu doar legate de evolutie, dar despre tot ceea ce stim. Eu nu stiu nici daca tu existi acum si exista o posibilitate sa nu fi real.

Raspunsul meu ar fi simplu:
O logica similara celui din filmulet o putem aplica pentru absolut orice observatie si deductie stiintifica. Prin urmare e lipsit de sens sa o aplicam doar pentru teoria evolutiei.
Fie acceptam ca nu stim absolut nimic si ca am putea foarte bine sa traim intr-o simulare, caz in care totul se rezuma la credinta, fie mergem pe varianta ca realitatea este exact asa cum se prezinta caz in care teoria evolutiei e corecta, precum si celelalte teorii si fapte stiintifice, caz in care putem face distinctia intre a sti si a crede.
Stiinta a ales sa accepte varianta care respecta briciul lui Occam cel mai bine.

Iar legat de al doilea filmulet fi sigur ca nu am sa urmaresc doua ore un individ care nu are pic de credibilitate in comunitatea stiintifica cum isi prezinta teza. Maxim 20 minute, timp in care nu s-a intampalt absolut nimic.

Nu mai raspunde pentru ca deja am stabilit anterior ca nu poti intelege nici lucruri elementare,ma indoiesc ca ai reusit sa intelegi si argumentele din filmuletele pe care le-ai trimis. Chiar daca sunt gresite, te depasesc prin complexitate.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Inferno):

"Deci daca sepcia se pastreaza animalele sunt IDENTICE? Tu imi spui ca un ciobanesc e IDENTIC cu un Chihuahua doar pentru ca sunt specii de caini. Un copil de 5 ani ar sesiza diferentele notabile. Clar nu avem ce discuta."
Daca intrebi un copil de 5 ani, el iti va raspunde ca ambele specii de animale sunt caini. Toti ne schimbam, lucrurile se schimba mereu. Exista si evolutie, dar nu asa cum o vezi tu.
Daca intelegi engleza uita-te la videoclipul asta.
https://www.youtube.com/watch?v=Q8DDIe_2cHM
Si asta tradus in romana https://www.youtube.com/watch?v=Q8DDIe_2cHM Uita-te macar 30 min la el, nu e o pierdere de timp.
Trebuie sa intelegi ca esti o mana de praf in fata lui Dumnezeu, nu cunosti ziua de maine si nu ai habar de ziua mortii. Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea el cum il duce capul, liber arbitru de la Dumnezeu. Sanatate si succes pe viitor.

Richard Dawkins este evolutionist, uita-te la tot video-ul asta 5 minute.
https://www.youtube.com/watch?v=umf3-nOdVCw

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Toti ne schimbam, lucrurile se schimba mereu"

Pai afirmatia initial la care am comentat eu cu raspunsul ala era:

"Dacă evoluția ar fi fost adevărată de ce acum animalele NU s-au schimbat"

Cand spui ca toti ne schimbam practic recunosti ca afirmatia respectiva era falsa si ca eu am avut dreptate in polemica de mai sus.

29 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu mai posta asa ceva. Risti sa-ti iei injuraturi. Eu mi-am postat de cateva ori parerea si s-au gasit cativa cretini si idioti sa ma injure.

| RAY a răspuns:

Pamantul a fost creat prin evolutie? de ce mergeti la scoala? daca crezi de ce ai mai pus intrebarea? cauti confirmari de fapt, nu stiti ce e este o intrebare, asta demonstreaza o uriasa lipsa de logica, cred ca trebuie sa inveti ce inseamna o intrebare? in primul rand cand pui o intrebare nu raspunzi singur ca nu are rost intrebarea, in al dolea rand pui intrebarea cand ai minim de cunostinte si esti deschis la minte, asa nu are rost ca ti ai raspuns singur la intrebare

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Cele 2 chestii se imbina. Dumnezeu a creat pamantul cat si pe noi, dar nu in aceasta forma in care suntem azi. Ele sau dezvoltat si au ajuns sa evolueze la ce este azi. Prima varianta pe care ai spus-o nu am inteles-o. Ai spus ca pamantul a fost creat prin evolutie, stai putin, ca ceva sa evolueze, nu trebuie mai intai sa fie creat?

Spre exemplu, televizorul a fost creat acum 100 de ani. A fost creat de catre cineva, si a evoluat de atunci pana acum. Deci ca ceva sa evolueze, trebuie mai intai sa fie creat, adica inainte de aceasta perioada televizorul pur si simplu nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| LoneGunman a răspuns:

In 2018, mai sunt oameni care cred ca oamenii se trag din Adam si Eva, iar pamantul a fost creat de Dumnezeu... wow
cred ca voi sunteti cei care cred ca pamantul este de asemenea PLAT laughing

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru LoneGunman):

In 2018 mai sunt oameni care cred ca au aparut dintr-o piatra, maimute, nimic si praf de stele? E mult mai logic si plauzibil sa crezi ca ai aparut din astea, nu? laughing
Sunt oameni in 2018 care neaga existenta lui Dumnezeu, nu au un scop in viata si o fericire.
Ai habar de unde e vine anul 2018? Istoria spune ca Iisus Hristos a existat, Biblia iti spune si chiar oamenii de langa tine. Aproape toti oamenii de sttinta si oamenii cunoscuti cred in Dumnezeu.
Nu mai incerca sa fii diferit si sa crezi toate prostiile, cum ar fi ca ai aparut dintr-o maimuta.

Nu esti un praf de stele mane, ai un suflet. Nu ai nimic de pierdut daca crezi in Dumnezeu.
Sper sa-ti dai seama ca toti vom muri intr-o zi, suntem nimic in fata lui Dumnezeu. Nu aici o sa ne traim viata, suntem trecatori.
Sanatate si iubire sa ai, Iisus sa fie cu tine! happy

| SG1995 a răspuns (pentru LoneGunman):

Sunt prea multi d'astia, nu ca mai exista, ci din pacate primatele astea ramase in epoca bronzului reprezinta o majoritate in lume, sau ma rog cel putin in tara.

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"E mult mai logic si plauzibil sa crezi ca ai aparut din astea"
Realitatea nu e sclava intuitiei umane. Si da, varianta e mult mai plauzibila, caci respecta principiul parcimoniei.

"Aproape toti oamenii de sttinta si oamenii cunoscuti cred in Dumnezeu."

Fals.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Inferno):

1% este populatia ateilor. De ce este fals? Astept sa-mi aduci cateva argumente.
Te poti informawinking

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"1% este populatia ateilor."

Cam 1℅ e si numarul omenilor de stiinta, deci asta nu exclude poaibilitatea ca toti sa fie atei. E irelevant.

Uite aici de ce e fals:
http://www.pewforum.org/2009/11/05/scientists-and-belief/

Nu exiata nicio statistica care sa iti sustina afirmatia.

| doctorandus a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Teza ca "evolutie=ateism" este gandire absolut cretina.

| GhostBlack7 a răspuns:

Nu exista nici o dovada ca am fost creați pur și simplu de Dumnezeu.
În schimb evoluția vine cu dovezii desăvârșite.
Eu cred ca exista o divinitate, dar nu cum o spun spălați astea pe creier.