| Eigei a întrebat:

Carei diferenta intre SSD si HDD?

2 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Un ssd e mult mai rapid decat un hdd(cam de 5-10 ori), un ssd e rezistent la socuri pe cand un hdd nu e, ssd-urile sunt mult mai scumpe decat hdd-urile

| Zebastian a răspuns:

SSD-ul este ca si un stick, in el totul este fix ( solid state drive ). in HDD exista un disc care se invarte si pe el se scriu datele si tot ce mai ai tu in calc. SSD nu este bun (in ghilimele) pentru ca e de capacitate relativ mica si costa destul de mult (120 gb costa aproximativ 450 ron) pe cand la HDD un tera este 300 ron. Eu pe SSD Windows-ul si programele care le folosesc zilnic + steam-ul, iar pe hdd tin pozele, filmele, muzica... ca sa iti faci o idee cauta pe youtube hdd vs ssd.