| ButterflyEtkisi a întrebat:

Carei diferenta intre religia babtista si cea ortodoxa?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Baptistii fac botezul la maturitate.Autoritatea Scripturii sau "Sola Scriptura" afirmă că Biblia este singura sursă cu autoritate a Cuvântului lui Dumnezeu, spre deosebire de importantul rol de care se bucură Sfânta Traditie în învățătura Bisericii Ortodoxe. Orice opinie care nu poate fi susținută direct de o referință biblică este în general considerată a fi bazată pe datini omenești și nu pe călăuzirea lui Dumnezeu. Fiecare persoană este responsabilă înaintea lui Dumnezeu pentru modul în care înțelege Biblia și este încurajată să ducă la capăt mântuirea cu frică și cutremur. Baptiștii consideră în general că crezurile creștine istorice se situează la un nivel de autoritate mai scăzut decât al Bibliei, deși s-ar putea să fie, în esență, de acord cu ele. Totuși, o organizație sau o biserică locală poate avea un "Crez" general, cum ar fi Mărturisirea de credință a Cultului Baptist din România.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| hereo a răspuns:

Ortodocsii se trag din cei care l-au rastignit pe Isus si baptistii se trag din apostoli deci diferentele sunt multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai baptistii nu au alte carti in afara de Biblie, nu se inchina la icoane, si botezul e la maturitate cand omul e constient de faptele sale! ceea ce mi se pare si normal...nu?

| cristin a răspuns:

E o diferenta mare religia crestina e cea adevarata cea baptista e pagana sa nu te indrepti spre baptisti fiindca o sa cazi sub blestemul bisericii nu te lua dupa alte secte