| AlexutuDeiu a întrebat:

Cat costa facerea unui pasaport
Daca se poate si unde in Oradea.

Si totusi am auzit ca poti merge in alte tari din Europa fara pasaport.(am 12 ani)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexBihor.htm ai tot ce te intereseaza. Pentru a calatori in strainatate, in cazul tau, ai nevoie de pasaport. Daca nu pleci cu ambii parinti ai nevoie si de o declaratie notariala autentica, prin care parintele care nu te insoteste este de acord cu plecarea ta. Daca nu esti insotit de nici un parinte declaratia trebuie data de ambii parinti si sa indice un insotitor major. Numai bine!

| Shery a răspuns:

Poti cu buletinul, dar tu nu ai buletin. Nu poti calatori fara insotitor la varsta ta, trebuie sa fii trecut pe pasaportul sau(al insotitorului) din cate stiu eu.

| Daniel_4881 a răspuns:

Fara pasaport nu poti...decat daca ai buletin

| Lalysuka a răspuns:

Deci pasaportul de costa cam 300-350 ron daca vrei unul electronic. Fara pasaport nu sunt sigura daca poti merge. Depinde daca ai parintii in Europa si vrei sa mergi si sa iii vizitezi si mergi cu o alta persoana iti trebuie procura, dar iti trebuie pasaport. Scuze, doar cu atat te pot ajuta.

Răspuns utilizator avertizat