| BUBULINA a întrebat:

De cate feluri sunt de tiganii? Un exemplu pe care il stiu sunt ursarii. Voi stiti altele?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Citeste primele capitole din "Tiganiada" de Ion Budai-Deleanu si vei afla din defilarea tiganilor de cate feluri sunt, care le este specificul si steagul.

38 răspunsuri:
Alte răspunsuri
HepHap
| HepHap a răspuns:

Daca te referi la meserii traditionale tiganesti, atunci tiganii erau:

caldarari, zlatari, spoitori, rudari, lingurari, lautari, geambasi etc.

Tigancile erau cunoscute mai ales ca florarese si chivute.

| monyk a răspuns:

Tot oameni sunt si ei, tiganii tot tigani raman...

| MeMeMe97 a răspuns:

Nu ii spiu pe toti dar iti spun unii singuri de care tb sa te fersti:argintari

| demonangel37 a răspuns:

Nu sunt o experta la capitolul asta dar stiu cate ceva sunt :caldarari, rudari so rromi caldararii: cei care stau in vatra, rudari: cei care traiesc in carute si nu au un loc anume, si rromi cei care sunt romanizati sau care traiesc pe picior mare
PS: asta am aflat si eu de la bunicul :d

Alte răspunsuri
| zemantex a răspuns:

Te invit sa mergi intr-o seara prin ferentari si dupa aia sa-ti ti discursuri despre "inutilitatea conflictelor interetnice" mi-e sila de oamenii care vorbesc dintr-o pozitie nobila de pe canapeaua lor pufoasa. ete d'aia e "stupid"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un singur fel,''tigani'' si atat. ce rasist sunt...insa tocmai am descoperit ca pana nu isi dau in petic, nu se lasa.asa ca orice s-ar spune, tot tigani vor ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i stiu pe toti. Ursari, cocalari, lingurari, caldarari etc. Si ce stiu, este ca unii se urasc de moarte si sint mereu scandaluri si omoruri intre ei. Chiar nu-i inteleg, doar toti sintem oameni si nu mi se pare normal sa apara conflicte stupide datorita apartenetei etnice, a culorii pielii, sau in cadrul unei etnii, intre shatre (specific tziganilor, daca tot vorbim de ei).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zemantex care ar fi explicatia pentru stupidul pe care mi l-ai oferit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fratilor, si eu incerc pe cat posibil sa nu fiu rasist, insa credceti-ma ca aceasta minoritate este ceva aparte.este o minoritate care orice am face noi ei tot nu se vor integra in societate.nu putem sa-i luam cu sila si sa-i cizelam.intr-adevar,mai sunt unul, doi care ajung la facultate sau se cizeleaza, insa majoritatea traiesc inca in evul mediu.imi pare rau pentru ceilalti, insa de data aceasta chiar mi-am dat seama ca ei nu se pot schimba.tocmai am avut o divergenta cu unul pe care il credeam un ''tigan deosebit''. nu le mai luati apararea caci orice am face noi, ei tot niste inadaptati vor ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zemantex vorbesti in necunostinta de cauza tu cu sila ta. Are rost sa-ti spun ca am crescut in tiganime? Sa fii vehement fata de cei pe care-i cunosti, nu cu mine. Daca eu stau intr-un scaun pufos, pai atunci restul populatiei traieste in lux, crezi ca ai puterea de intelegere necesara sa ma judeci tu pe mine? Imi cunosti tu viata sa-ti permiti sa ma critici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia romanizatii sunt:zavragii, spitorii, ursari, lalesi, si aia care au locuri stabile, ca satra:sunt lingurari, caldarari, rudari, zlatari, lingurari, fierari etcwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SoftCristi cat de aiurea poti sa fi! manelisti sunt si romanii ca tine, mai, ...nu exista o natie de rromi care sa se numeasca manelisti!laughing cata prostie.si mai am ceva de zis...rudari nu traiesc in carutze si nici in satra! rudarii s-au ocupat cu facutul caramidei...ma rog eu fac parte din familie de rromi...adica.rudari boieri!big grin sa va zic cateva natii de rromi: rudari, ceaunari, caldarari, lingurari, spoitori, ursari, rudari, pletosi, argintari, cocalari(cei periculosi), lautari.zlatari...si...mai sunt multe... dar nu le stiu pe toate! deci... voi gresiti ff mult... facand pe toti tiganii cocalari...cocalarii sunt cei mai periculosi rromi in caz ca nu stiati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga demon angel tin sa te anunt ca si rromi sint si ei oameni si daca nu stiiiiiii ca toata omenirea care exista pe pamint sint urnasi lui adam si eva asa ca toata omenirea exista din cauza lui dumnezeu si nici unul nu-i mai presus ca altul in fata lui dumnezeu citeste biblia dragutoooooooooooo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hi sa va spus si eu! eu nu am nimic cu rromi! dar rromi au facut prapad in lume asta! au dat in cap, au spart si furat ca nebuni:( a facut romania de rusine:( ea uite si tu, ce palate sau facut in romania, si astea toate sunt din durerile oamenilor ocidentali:( asta nu e frumos din parte a lor, si mai ales ca acum se dau smecheri, ca au bani si si:( daca doriti sa va covingeti despre ei, voi putetii sa vedetii video, de la o ratie cu politia din romania. http://www.youtube.com/watch?v=pCjdAzYT21E&NR=1
si in ca ceva! utativa la palatele a tiganilor, un om care este la politica, nu poate sa aiba un palat din asta:( http://www.youtube.com/watch?v=Dp07ERY01z4&NR=1
Mie imi pare foarte rau, ce fac rromi in romania:( mai ales ca eu am vorbit cu multi prieteni din afara, care me-au spus, ca ei cand merg in romania, au probleme cu rromi:( ei nici nu poate sa fac concediu in liniste, ca au probleme nu mai cu rromi:( la fel asta si pentru turisti straini:( asta a fost raspunsul meu, va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt un nepot de rrom ursar de la mironeasa jud iasi. Tiganii sunt de 4 feluri:rrom ursar-lingurar- caldarar-si satrarii(dar adevarata denumire a satrarilor este laiesii ei sunt cei m-ai mizerabili rromi dintre toti tiganii chiar daca au bani si castele, CU DRAG... EU LOCUIESC IN SATUL HADAMBUL(ESTE SI O MANASTIRE ACOLO(MANASTIREA HADAMBU) CICA ACOLO AR FI UN LOC BLESTEMAT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe neamuri, diferentele sunt de multe feluri: Dupa limba, dupa ocupatia arhaica, etc.
In principal sunt :
Caldarari (sau cositori sau aurari) astia sunt multi in oltenia si moldova, de obicei nu fura(adica nu se ocupa cu asta), colecteaza deseuri si stau in satre, au reguli de igiena similare indienilor(mananca numai cu dreapta, treburile "murdare" cu stanga) femeile lor poarta "fustane" cu flori pe ele facute din mai multe sorturi, un sort la fiecare primavara. Au salbe si bani in par si batic totdeauna.
Laiesii (fierari de meserie dar nu e clar ca Ceausescu i-a cam amestecat pe astia) limba lor e diferita, au altfel de fuste, in dungi. De obicei se ocupa cu alucatiile copiilor, din furat si crescut animale, tablarie, cei batrani stiu foarte multe lucruri despre metale. Astia de acum sunt amestecati cu aurarii, argintarii, netoti(cocalari- un neam semisalbatec)
Ursarii- astia sunt foarte vechi, limba lor nu este inteligibila cu limba celorlalti, ei sunt numiti si lautari, principala lor ocupatie fiind entertainmentul. Traditiile sunt foarte departe de celelalte neamuri, sunt multi si pe la sate, unii lucreaza pamantul.
Gaborii-astia nu-i sigur daca sunt rromi, cica s-ar putea sa fie un neam de evrei ratacit pe la unguri, sunt albi, se ocupa cu camataria si alte chestii legate de bani. De obicei sunt instariti.

Deasemeni este foarte multa confuzie acum cu standardizarea limbii, deoarece a fost facuta pe baza dialectului(e probabil alta limba de fapt) caldararilor si astialalti nu inteleg decat cuvintele de origina romana, si unele numere.
Mai sunt prin sate niste rromi care nu au treaba cu ailalti, au uitat limba si sunt de fapt romani, doar cu o culoare diferita. Ei sunt de fapt cei mai saraci si sunt rromi doar din cauza culorii, nu au traditii tiganesti, asa zisii matasari sau rromi de matase.
Samsarii si alte neamuri sunt prea mici.
O alta confuzie este catalogarea lingurarilor ca rromi, ei de fapt nu au nici culoarea, nici limba, nici obiceiurile lor, obiceiurile lor se aseamana cu obiceiurile vlahilor din Serbia, lucreaza lemn, si au multe superstitii, fac vraji si traiesc linga ape.
Cam asta stiu eu, dar problema e foarte complicata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lingurari, ursari, laiesi, caldararari, gabori...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ursarii sunt cei mai tari...sunt ursarita si nu imi este rusine, cand intalnesti una ferestete indiferent daca esti fata sau baiat(sa nu te indragostesti de vreo una ca ai pus-o, par negru ochi mari negri ten masliniu si buze rosii). blestemele nu pot fi dezlegate...

| gushterik26 a răspuns (pentru anonim_4396):

As dori si eu id tau daca se poate big grin...nu vreau decat sa discutam putin despre rromi, obiceiurile lor, muzica, traditii, religie si tot ce tine despre ei, si mai ales cu blestemele!

Te rog! nu vreau nimic altceva! id meu este: alejandrocosmin
Sper sa ma bagi in lista la tine.Te ciumidau happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista boldeni ursari slatari spoitori astia ii stiu eu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista boldeni ursari slatari spoitori astia ii stiu eu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In functie de criterii de stabilire a neamurilor de rromi, ex.: ocupationale, lingvistice, apartenenta de sange,- distingem: caldarari, spoitori, ursari, rudari, gabori, argintari, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spoitori, zavragii, ursari, laiesi, armeni, bulgari, rudari, cocalari, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caldarari, aurari, argintari, modorani, zavragi, laiesi, ciubotari, ligurari, slatari, spoitori, castali, etcbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii rromi sunt niste persoane foarte cizelate si au bunul simt,,,, nu stiu ce aveti voi cu ei,,,,, nu -i bagati fratilor in aceeasi oala cu toata lumea.eu sunt romank si sunt casatorita cu un rrom si sincer am cunoscut tigania si e foarte bine.
o vorba spusa de rromi: un roman poate trai intre rromi... dar un rrom intre rromi nu poate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai eu nu stiu prea multe despre ei dar stiu ca exista : ursari, cocalari, unguri si mai erau dar nu imi mai aduc acum aminte pa va pooop:*:*:*

| PunK4L1f3 a răspuns:

Exista Tigani borati, rromi cocalari, ursari, boschetari, aurolaci, cercesetori si rromi romanizati. Un rrom romanizat este un rrom care nu este nesimtit si este respectuos