| Fernando_6040 a întrebat:

Ce a aparut prima data oul sau gaina?

Răspuns Câştigător
| PotHed a răspuns:

Dinozaurullaughing

19 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Gaina happy
zic eu

| Gizăz a răspuns:

Găina. Oul iese nefertil fără ajutorul cocoşului. Nu înţeleg ce atâta faimă pe asta, are un răspuns logic şi simplu din punct de vedere zoologic.

| unknownn a răspuns:

Pai nu ai specificat ce fel de ou
Deci, oul

| Petronela a răspuns:

Gaina

| sTeFaN. a răspuns:

Oul! Da fundita :X

| Luori a răspuns:

Daca spun ca oul. atunci de unde a iesit oul, nu din gaina? Si ma invart pana nu ajung nicaieri. As prefera sa ma gandesc ca D-zeu a creat animalele, si de aici o gaina s-a hotarat sa produca un ou.
Cot-co-dac!
[ si pe cealalta parte, D-zeu a creat oul si din el a iesit gainuta; deci tot acolo ma invart!]

| Aiwendil a răspuns:

Nu stiu.Nu pot spune gaina deoarece gaina iese din nou.Mai intai e pui si apoi devine gaina.Nu pot spune nici oul deoarece cineva trebuia sa faca si sa cloceasca oul acela.Bye!

| usernamebpla a răspuns:

Pai asta ii o intrebare...laughing, da noah cred sigur ca gaina! (ca din ou nu iese nimic dc nu sta gaina pe el ) laughing

| Happy a răspuns:

Mda... o intrebare buna...eu m-am gandit ca D-zeu a lasat pe pamant numai fiinte vii asa ca ma gandesc la gaina.

| Didii15 a răspuns:

Ou apoi gaina puppy dog eyes

laughing

| SRJ a răspuns:

Salut Fernando,
daca asta este o intrebare existentiala pentru tine, promit ca am sa iti raspund negresit.

| just for me a răspuns:

Gaina, pentru ca gaina probabil a fost obtinuta din reporducerea mai multor specii de reptile etc...gaina face ouale
pe plan religios, tot gaina, pentru ca asa cum Dumnezeu la cerat pe Adam om mare, si nu bebelus, asa a creat si gaina mare, si nu ou(asa am auzit eu)happy

| Moni. a răspuns:

Oul.pentru ca din ou iese gainahappy

| Anonim232323 a răspuns:

Niciuna

| proastalenesa a răspuns:

Antica "dilemă"!laughing
Eu aş spune că găina, fiindcă Dumnezeu a creat mai întâi animalele şi păsările, în cea de-a... 4-a zi a săptămânii, dacă îmi amintesc bine lecţiile de religie din clasele primare...laughing

| Caty_9264 a răspuns:

Gaina

| Enys a răspuns:

Am citit pe un site ca a aparut oul si dupa aia gaina altii asa ma contrazica si eu le zic sa ca nu ma intreseaza alta parere ca parerea mea este sigura.

| Alex_8736 a răspuns:

Oul deoarece din ou iese gaina prima data puiut si apoi se dezvoltahappy... sper sa merit fundita:X:X

| D'Orian Stone a răspuns:

Treptat, prin procesul evoluţionar, strămoşii păsărilor au degenerat în păsări şi, inclusiv, în galinacee(găini), din cauza schimbărilor climatice, a fluctuaţiilor condiţiilor de hrană şi adăpost, etc, astfel s-a ajuns la un moment dat când o za din lanţul evolutiv al păsărilor, nu a mai putut fi clasificată ca dinozaur sau reptilă, ci ca o nouă clasă de specii: păsările. Deci, acea za a fost o pasăre (găină, în cazul nostru) atât din punct de vedere genetic, cât şi a noilor caracteristici dobândite prin recombinarea naturală a ADN-ului predecesorilor săi. Răspuns final: Oul.