| Aleeeeeeee a întrebat:

Ce carte sa citesc? Am 12 ani si as vrea sa citesc o carte buna dar nu stiu ce as putea citi

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Citeste Ciresarii si Castelul fetei in alb de C Chirita. Pun pariu ca te va captiva.

33 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

EU ITI RECOMAND COLT ALB DE JACK LONDON happyESTE FOARTE FRUMOASA CARTEA PT VARSTA TA.happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Capitan la 15 ani iti v-a placea sigur.

Janina
| Janina a răspuns:

Anotimpurile adolescentei, vol 1, 2, 3 - doina iovanel spineanu happy(gasesti aventura, internet, muzica, role, moda, tot ceea ce ii p0reocupa pe tinerii de azi)

| borsec a răspuns:

Copii Capitanului Grant, Cinci saptamani in Balon, O calatorie spre centrul pamantului, Steaua Sudului, Ocolul pamantului in 80 de zile, 20000 de legende sub mari, Uimitoarele peripetii ale Domnului Antifer

| selef a răspuns:

Dumbrava minunata.

| Nastia a răspuns:

Crima si pedeapsa,...
rem de cartarescu
domnisoara christina sau sarpele de eliade
mara de slavici
fericirea unora de maurice druon
galapagos
eu, robotul de isaac asimov

| anonim a răspuns:

LOGICA de Hegel.big grin

| diana a răspuns:

, Recreatia Mare" de Mircea Santimbreanu si,, Print si cersetor" de Mark Twain

| baba a răspuns:

La 12 ani am devorat Harry Potter de la 1 la 5 şi mi-au plăcut la nebunie. Încearcă-le, mă aştept să-ţi placă mult (dacă nu le-ai citit deja).
Apoi ar mai fi "Lumea Sofiei" de Jostein Gaarder, dar pe asta mai bine o mai aştepţi vreo 2 ani.

| Princessee a răspuns:

Amurg, in toate volumele(1, 2, 3)
Sunt foarte frumoase si captivante!

| mircea a răspuns:

Fara gluma, incearca sa "citesti" DEX-ul (Dictionarul Explicativ al limbii romane). vei fi de-a dreptul surprinsa sa-l descoperi.

| Zoombe3 a răspuns:

Povestiri Nemuritoare - foarte educative

| ShaKuri a răspuns:

Cuore, inima de copil ...sau Elevul Dima dintra 7a

| raul_1089 a răspuns:

Cei trei muschetari 20000 de leghe sub mare

| dulcika a răspuns:

Nada florilor-mihail sadoveanu este ff interesantawinkingam citit-o si eu canva:dhappy

| rüya a răspuns:

"Recreatia mare"- Mircea Santimbreanu, "Print si cersetor"- Mark Twain, seria Harry Potter, Cartile Inorogului (suna copilaresc, dar si eu le-am citit la 12 ani), "Piciul"- Alphonse Daudet, cartile lui Jules Verne, "Morometii" care sigur o sa iti trebuiasca la scoala

daca mai vrei lasa-mi un mesaj cu id-ul tauwinking

| florentina_2607 a răspuns:

COPILARIA de Maxim Gorki

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile lui Jules Verne, o alegere f buna la 12 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand Ochii Dragonului de Stephen King. Este o carte foarte buna daca-ti plac aventurile si actiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 12 ani. Depinde de cat de mult citetsti si ce genuri.
Eu am citit muuuuulte carti, iar una dintre cele mai frumoase ( adica nu neaparat frumoasa, era putin psihologica big grin ) a fost " Umbra " de John Saul. De asemenea poti incerca Isaac asimov, seria " Fundatia" sau celelalte cati scrise de el - e un geniu, crede-ma! Restul cartilor recomandate aici le-am citit ( majoritatea big grin ), dar cand aveam 8-10 ani. La varsta asta, daca nu le-ai citit, poate te vor plictisi ( unele big grin ). Inca doua carti extra, tot S. F., ar fi " Furnicile " si "Ziua furnicilor" de Bernard Werber, o sa-ti ofere o cu otul alta perspectiva asupra lumii insectelor.winking Alte genuri de carti ar fi " Zodiac Girls", ( autorul il gasesti pe net, l-am uitat big grin ) sau chiar " Pantofiorii Roz" de Beatrice Masini, despre balerine, si desi titlul pare infantil, cartea este cu totul altfel. Daca doresti alte pareri si carti interesante, scrie-mi la reana_layla@yahoo.com. Semnat, Rox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cireşarii-Constantin Chiriţa[1-5], La Medeleni-Ionel Teodoreanu [1-3], Copilăria- Maxim Gorki, Tata-Tudora Petcuţ Bondoc, Cărţile lui Jules Verne [toate ţi le recomand], Elevul Dima dintr-a 7-a, Aventurile lui Tom Sawyer &Huck Finn + Prinţ şi cerşetor - Mark Twain, Harry Potter [1-7]-JKRowlling. Cam astea sunt cărţi potrivite vârstei tale. Cel puţin eu atunci le-am citit.batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand seria de carti ZODIAC GIRLS. Dupa parerea mea, este foarte cool aceasta serie de carti. momentan, am numai 4 carti, pentru ca celelate 8carti inca nu le-am gasit. Deci, iti recomand cu incredere. (am si eu 12 ani)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oana Pellea - Jurnalul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste copilaria de maxim gorki sau singur pe lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iti recomand cartea print si cersetor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste salman rushide harun si marea de povestihappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AMURG (volumele 1, 2, 3, 4) sunt extraordinare, te vor minuna, nu te vei mai putea abtine sa nu mai citesti inca o pagina, odata ce le-ai inceput. Ti-o recomand, si te asigur ca o vei iubi si, ca si in cazul meu (am si eu 12 ani) edward cullen va deveni idolul tau. big grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti citi Capitan la 15 ani de Jules Verne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inima de cerneala iti va placeawinking