| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti as putea citi daca am terminat clasa a 4-a?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am inceput, la varsta ta, cu Marile sperante de Charles Dickens. Aceasta carte m-a facut sa iubesc literatura si am ajuns sa citesc cateva mii de carti. Dupa o pierdere irecuperabila mai am si acum in biblioteca peste 800 de volume iar la biblioteci am completat sute de fise.

| marya a răspuns:

Tom Sawyer.

| BlackR0se a răspuns:

Alice in Tara Minunilor big grin
Singur pe lume
Aventurile lui Tom Sawyer
Vrajitorul din Oz

| brandiburu a răspuns:

Fratii Jderi. Mai prinzi putina istorie, e destul de usor de inteles, are si actiune, te ajuta si la scoala (cand il vei studia pe Sadoveanu).

| JaneEyer a răspuns:

Hey! Si eu sunt in apropierea varstei tale si stiu ca nu cred ca te pasioneaza prea mult cartile date de majoritatea membrilor.pe mine una ma plictiseau.Eu cand eram a4a citeam Harry potter,Twlight, p.s. i love you, un yankeu la curtea regelui Arthur...Chestiile astea m.au pasionat foarte mult si le.as mai citi odata.Stiu ca nu sunt prea multe, dar in total sunt 13 carti foarte interesante care o sa te fascineze.Eu le citeam in timpul scolii, cand eram de servici pe scl si imi luam cartea dupa mne...Tot timpul liber mi.l petreceam citind.si daca iti plac le citesti foarte repede. Sper sa iti placa si sa te fascineze la fel de mult ca e mine si sper de asemenea ca te.am ajutat:*

| Pixel2009 a răspuns:

" Cuore, inimă de copil " a fost cartea care m`a impresionat la vârsta aia. Alte cărţi potrivite ar fi : Singur pe lume, Coliba unchiului Tom, ceva Jules Verne pentru acţiune : Cinci săptămâni în balon, Ocolul lumii în 80 de zile, Aventurile lui Tom Sawyer, Steaua sudului, etc. Şi bineînţeles Amintiri din copilărie pe care o să le studiezi in clasele V-VIII.
Totuşi încearcă să nu citeşti prea mult şi bucură`te de vară şi de copilărie.
Lectură plăcută şi să ai o vară frumoasă!

| didi12 a răspuns:

Pai,ai putea citi "Heidi,fetita muntilor","Vrajitorul din oz","Aventurile lui Tom Sawyer","Amintiri din copilarie","Cuore","Fram,ursul polar","Colt Alb" sau diverse povestiri de-ale lui Ion Creanga,Delavrancea, Vasile Voiculescu.happy
Poti intreba si la biblioteca scolii, vei gasi cu siguranta.

| curlyhair a răspuns:

Du-te la biblioteca si intreaba ibliotecara sigur ea stie
Eu iti recomand amintiri din copilarie daca nu le-ai citit

| Brunetica a răspuns:

Pai : Amintiri din copilarie, Tablourile lui Picasso. Povesti cu zane.Pantofiorii Roz ( Beatrice Masini ), Fratii grimm. Lectura placuta :*

| LupuMaria a răspuns:

Carti din clasa a 5a a6a a7a pentru ca te vor ajuta.

| XxXxN0Sm0kIn6xXxX a răspuns:

Daca ai terminat a 4-a trebuia sa fi citit deja: Singur pe lume care este o carte extraordinara.Tio zic ca si eu am terminat a 4-awinking. Coliba unchiului tom, si eu acum citesc:divina comedie. nu tio recomand daca nai citit macar 10 cartiwinking in rest iti urez vara frumoasa si lectura cat mai placuta:d

| XxXxN0Sm0kIn6xXxX a răspuns:

Daca ai terminat a 4-a trebuia sa fi citit deja: Singur pe lume care este o carte extraordinara.Tio zic ca si eu am terminat a 4-awinking. Coliba unchiului tom, si eu acum citesc:divina comedie. Nu tio recomand daca nai citit macar 10 cartiwinking in rest iti urez vara frumoasa si lectura cat mai placuta:d

| Claudiu_2354 a răspuns:

Scufita rosie sau alba ca zapada rolling on the floor)))
Nu stiam ca generatia din cls a 4-a mai citeste thinking

| BestOftheWingsAnna a răspuns:

Andreea, eu sunt ana pricopbig grin

| dan_5555 a răspuns:

Nik as profita din plin de vara