| strawberry a întrebat:

Ce cărţi din literatura română îmi recomandaţi?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Radu Tudoran-Acea fata frumoasa si Sfarsit de Mileniu
Rodica Ojog-Brasoveanu- orice, daca iti plac politistele
Marin Preda-Strainul, Delirul
Lucia Demetrius-Triptic

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Mie mi-a placut Enigma Otiliei.

daniela
| daniela a răspuns:

Ciresarii. Toate panzele sus, La medeleni, Caragiale si mult Marin Preda

| inna a răspuns:

Marin Preda-Cel mai iubit dintre pamanteni.
Camil Petrescu-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Mircea Eliade-Maitreyi

| Nastia a răspuns:

Mara-slavici;
poezii de eminescu(macar luceafarul);
d-nisoara christina si sarpele-eliade;
rem-cartarescu;
orice gasesti si tu prin casa, ...trebuie sa gasesti tu prin casa, nu te lua dupa nr de pagini, coperta sau titlu, ...invata sa citesti printre randuri. orice carte e buna dupa ce te familiarizezi cu textul,.
spor la citit,...

| Ecaterina a răspuns:

Cаmil Petrescu-''Pаtul lui Procoust''.
Liviu Rebreаnu-''Ion''.
Mirceа Eliаde-''Lа tigаnci''.
George Cаlinescu-''Bietul Ioаnide''.

| strawberry explică:

@candyGirl18, mulţumesc mult happy

| strawberry explică:

Vă mulţumesc mult la toţi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L. Rebreanu - Adam si Eva, P. Istrati - Ciulinii Baraganului, M. Eliade- absolut orice iti pica in mana!, M. Preda- la fel! C./C. Petrescu... Spor la citit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acasa si Nisipuri miscatoare de luminita aldea. Sunt super!
Georgiana P

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce fire esti tubig grinaca esti mai linistit ti-as recomanda niste carti asa mai de aventura (Ciresarii, Medeleni)ca sa te mai anime... daca esti asa mai...nu stiu cum sa zic, mai la moda iti recomand carti scrise de niste autori tineri sau cele cu povestiri din viata de cu zi cu zi...