| Mangustă a întrebat:

Ce castele/cetati/ruine mai impresionante se gasesc in Moldova, Muntenia si Transilvania(dar de S, S-E)?
Din ce a-ti vizitat sau cunoasteti, fara linkuri.

5 răspunsuri:
| Mangustă explică (pentru CarlaElena):

Era singurul pe care il aveam deja planificat big grin Dar e putin cam prea departe, totusi.

| CarlaElena a răspuns (pentru Mangustă):

Daca poti, sa mergi, totusi. E mirific...

| PiatrăAscuțită a răspuns:

Din Moldova ai putea incerca Cetatea Neamntului si Cetatea Sucevei,ambele cu un trecut istoric bogat si foarte frumoase.
Din Muntenia,ai putea vizita Cetatea Poenari,Castelul Foisor din Sinaia,Curtea Domneasca de la Tirgoviste,Palatul Brancovenesc.
In Translivania ai putea incerca Cetatea Rasnov,Castelul Bran,Cetatea Deva,Cetatea Liteni, Cetatea Calnic, Cetatea Sighisoara. Toate acestea sunt de o frumusete rara, crede-ma te vor uimi, le-am vizitat in marea majoritate pe toate din cele enumerate mai sus. Distractie placuta! happy

| Apache a răspuns (pentru PiatrăAscuțită):

Cetatea Poenari am cautat-o o zi intreaga, la final am cautat un hotel si am gasit unul chiar pe marginea drumului, destul de ciudat amplasat.
Sus erau niste ruine si nu le-am vizitat pentru ca era tarziu si nici nu le-am dat multa importanta.
A doua zi cand deja plecasem mi-am dat seama ca ruinele alea erau cetatea Poenaru si am dormit exact sub locul pe care voiam sa il vizitam...

Deci sfat @Mangustă, vezi sa nu cauti o zi intreaga cetatea pentru ca mai apoi sa iti dai seama ca ai dormit sub ea.