| nikolettta a întrebat:

Ce catedrala ( biserica sau mai stiu eu ce fantana sau alte de astea de am tot auzit laughing ) stiti in Europa unde sa-ti pui o dorinta si sa fii sigur ca se indeplineste? Am tot auzit in trecut pe la tv ba de nu stiu ce fantana unde arunci un banut si ti se indeplineste o dorinta ba tot felul de alte de astea.Va rog ziceti-mi un loc din acesta unde sigur se indeplineste dorinta. Multumesc Mult

3 răspunsuri:
| tbogdan22 a răspuns:

La manastirea Cozia este o fantana unde lumea isi pune dorinte si lara bani in fantana: http://www.manastirea-cozia.go.ro/
Mai era una intr-un munte, in stanca unde scriai ce vrei pe o bucatica de hartie si o bagai in peretele de stanca.
Acum eu nu-ti recomand sa te bizui pe asta, personal eu nu prea am incredere in a lasa ceva sau a lua ceva de la vreo manastire, la manastiri sa fac multe chestii mai putin ortodoxe, ce tin de magie si din pacate chiar calugarii sau preotii le fac.
In schimb sunt ff eficiente acatistele si pomelnicele la manastiri caci se face slujba in fiecare zi, de asemenea calugarii de manastire prin spovedanie pot lua asupra lor cele mai grele pacate, asta e una din misiunile lor.
Poti incerca altceva, scrie pe o bucate de hartie la timpul prezent (ca si cand traiesti/s-ar fi intamplat deja ceea ce iti doresti) cat mai cinstit ceea ce iti doresti, la final "Faca-se voia TA!" (este important ca lucrul acela sa fie in concordanta cu Voia Domnului) si poti pune lumanari pentru a se implinii, la diferite biserici, sau manastiri, poti merge cu biletelul pe la moaste si sa te rogi la acei sfinti pentru a ti se permite sa primesti lucrul ala.
Revenind la lumanari, cum spuneam e foarte important sa stabilesti intentia cu care le pui si chiar poti spune in gand "Fie ca lumina aceistei lumanari sa se duca pentru indeplinirea xxx" (chiar poti da un nume dorintei/proiectului respectiv ca sa iti fie mai usor).
Mai poti tine post negru tot asa pentru lucrul ala.
Postul negru de o zi se tine fara nimic, de 3 zile daca consideri necesar poti bea un pahar de apa sfintita/zi si 3 bucatele de anafura, iar la 7 zile, poti si mai repede, poti cere binecuvintare de la preot si cu apa sfintita si anafura.
Vezi ce-ti doresti! si daca dorinta este legata de o persoana n-ai voie sa faci ceva ce-i incalca liberul arbitru, iti iei pedeapsa de la Dumnezeu. Poti cel mult sa iti doresti ce-i mai bine pentru el respectiv penturu tine.

| sunymagy a răspuns:

Am fost la manastirea cozia si am aruncat bani in fantana si mi-am pus dorinta si mi sa implinit! m-am dus in excursie cu clasa.

| GothicBlueWinter a răspuns:

Este in Roma Fontana Di Trevi si in Sofia Alexander Nevsky. Nu stiu in alta parte, ca nu am vizitat. big grin