| DoubleEffect_8905 a întrebat:

Ce credeti despre perioada decembrie 1989? credeti ca a fost Ceausescu vinovat? Datoria Romaniei este de 92 miliarde euro, iar in 89 a fost de 11 miliarde dolari.

2 răspunsuri:
| Pixel2009 a răspuns:

Hai sa-ti zic o chestie pe care o stiu de la bunica. Atunci cand Ceausescu a fost omorat, Romania avea zero datorii sau ceva foarte putin. Ce am facut noi nu a fost revolutie, ci a fost o lovitura de stat. "Prietenii" lui Ceausescu cand au vazut ca tara sta foarte bine ce si-au zis : "hai sa-l omoram pe asta, bagam niste minciuni si ne imbogatim pe spatele romanilor" Si le-a mers din plin. Regimul ceausist a fost atat de dur pentru ca Romania sa paota scapa de datorii. Daca mai rezista Ceausescu eu pun pariu ca in Romania s`ar fi trait mult mai bine si am fi si noi o tara mai de doamne-ajuta. Mare parte din istorie este falsificata tocmai pentru a ne face sa gandim ca "Ce bine ca l`am omorat pe Ceausescu, suntem liberi"si chestii de genu` cand de fapt toti conducatorii de dupa el nu au facut nimic bun pentru aceasta tara. Eu nu mai cred decat persoanele in varsta in legatuar cu istoria. Acum voi credeti ce vreti happy

| Pixel2009 a răspuns:

Hai sa-ti zic o chestie pe care o stiu de la bunica. Atunci cand Ceausescu a fost omorat, Romania avea zero datorii sau ceva foarte putin. Ce am facut noi nu a fost revolutie, ci a fost o lovitura de stat. "Prietenii" lui Ceausescu cand au vazut ca tara sta foarte bine ce si-au zis : "hai sa-l omoram pe asta, bagam niste minciuni si ne imbogatim pe spatele romanilor" Si le-a mers din plin. Regimul ceausist a fost atat de dur pentru ca Romania sa paota scapa de datorii. Daca mai rezista Ceausescu eu pun pariu ca in Romania s`ar fi trait mult mai bine si am fi si noi o tara mai de doamne-ajuta. Mare parte din istorie este falsificata tocmai pentru a ne face sa gandim ca "Ce bine ca l`am omorat pe Ceausescu, suntem liberi"si chestii de genu` cand de fapt toti conducatorii de dupa el nu au facut nimic bun pentru aceasta tara. Acum voi credeti ce vreti happy