| ZaKid a întrebat:

De ce credeti ca a fost necesara adoptarea unei noi constitutii a Romaniei dupa revolutia din decembrie 1989.
[Nu o luati in bataie de joc. Vreau sa vad parerile voastre si sa imi dati idei pentru tema la Cultura Civica]

Răspuns Câştigător
| Ionella_3233 a răspuns:

Caderea regimului comunist, regim totalitar, in anul 1989 si revenirea la un regim democratic a facut necesara elaborarea unei noi constitutii. O noua constitutie a fost adoptata in 21 noiembrie 1991, a fost aprobata prin referendum si revizuita in 2003. Conform Constitutiei din 1991, Romania este un stat de drept, se respecta separarea puterilor in stat la fel si pluralismul politic. Aceste principii nu erau prezente in constitutiile comuniste( 1948, 1952, 1965). Parerea mea! Mult succesbig grin

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motivul este foarte simplu, respectiv necesitatea de a pune in acord Constitutia(legea fundamentala) cu noile realitati. S-a trecut de la un regim totalitar la unul democratic, de la partidul unic, forta conducatoare, la pluripartidism, de la un parlament unicameral(Marea Adunare Nationala) la unul bicameral (Camera Deputatilor si Senat), de la o economie centralizata la una de piata, schimbarea insemnelor de stat(drapel, stema, imn), prevederea unor noi institutii(cum este Curtea Constitutional) si alte schimbari, inclusiv in privinta drepturilor si libertatilor fundamentale. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Temele nu se fac aici!

| coralia_5862 a răspuns:

Cred deoarece romanii ziceau ca orice care nu mai are legatura cu ceausescu e bine venit asa ca au acceptat noua contructie cu gandu sa uite de ce a fost
tema.sa construim un monument al roma funda? niei

Întrebări recente