| SergiuDb a întrebat:

Vreau pareri, si sa le sustine-ti cu argumente :d
Credeti ca comunismul a avut un efect pozitiv asupra Romaniei?
(Perioada lui N. Ceausescu)

Răspuns Câştigător
| WinnieThePoof a răspuns:

A avut efect pozitiv pentru ca prin rationalizarea produselor si construirea de fabrici etc. tara a avut mult de castigat si ne-am scapat de toate datoriile. Nu ca si acum cand oamenii sunt sclavii strainilor in propria tara. Romania asta a fost vanduta la propriu. Deci in concluzie efectul cel mai mare a fost pozitiv. Au fost si reguli cam dure in acea vreme cum ar fi: interzicerea avorturilor ( Ceausescu dorea cresterea populatiei asa ca (,) considera avortul ca fiind crima ceea ce ducea la inchisoare.), nu era permis sa iesi din casa dupa ora 21:00 (te lua politia) etc. Fiecare familie primea teren de cultivat de la stat. Desi oamenii se simteau ca in inchisoare in propriile case, nu puteam sa spuna ca mor de foame sau ca o duc greu.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da. A avut un efect pozitiv si mai multe negative.
Efectul pozitiv a fost trecerea de la economia agrara la una industriala, dezvoltarea sistemului sanitar, accesul la invatamant gratuit si chiar subventionat, construirea de locuinte samd.
Efectele negative le auzi zilnic peste tot, din pacate acestea umbresc prea mult din realizari.

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

NU deoarece spre deosebire de europa vestica, tarile comuniste au iceput procesul de dezvoltare cand a picat comunismul