| anonim_4396 a întrebat:

Ce diferenta este intre a fi dreptaci si a fi stangaci?
Eu sunt stangaci si profa de chimie a spus ca trebuia sa ma invat cu dreaptathinking

6 răspunsuri:
| cornculapte a răspuns:

Nu e nici o diferenta in afara de faptul ca dreptacii isi folosesc membrele drepte, iar stangacii pe cele stangi.
As spune ca profa ta e batrana, dupa cele ce le spune, pentru ca mai demult mana stanga era asociata cu fortele demonice. Ma gandesc acum ca profa ta nu crede ca esti posedat de vreun fel de demon, dar totusi, exista probabil superstitii pe care le crede.

Răspuns utilizator avertizat
| DeeDee28 a răspuns:

Dreptacii scriu cu mana dreapta, iar stangacii cu mana stanga. La nivel intelectual nu este nicio diferenta intre stangaci si dreptaci, si nu trebuie sa te inveti sa sa scrii cu dreapta daca nu poti, pentru ca degeaba vei incerca... oricum nu vei reusi. Sa inveti un stangaci sa scrie cu mana dreapta e ca si cum ai invata un dreptaci sa scrie cu mana stanga... e foarte greu. Eu zic sa e bine si daca esti stangaciwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei dreptaci scriu mai frumusel in general(dar mai sunt si exceptii de la regula). Poate si de aia ti-a spus sa te inveti sa scrii cu dreapta. Dar las-o in pace, nu-i nimic daca esti stangaci, important e sa te straduiesti sa scrii ordonat si citetwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite, eu sunt dreptaci, m-am lovit aseara(15. 12. 2010) la degetul mijlociu si nu mai pot scrie cu dreapta. vreau sa ma invat sa scriu cu stanga dar nu prea pot.eu zic sa iei o foaie de hartie, pe o parte scrii alfabetul, cifrele si niste cuvinte cu mana stanga, iar pe verso cu mana dreapta acelasi lucru si dupa aia le compari. dupa aia iarasi faci. si te obisnuiesti. faza e ca eu in mai putin de 1 ora jumatate trebuie sa fiu la scoala si nu vreau sa pierd ora de mate :-s

| Annemary_2131 a răspuns:

Daca esti dreptaci inseamna ca, conexiunile (nu stiu exact care) sunt facute in emisfera stanga, daca esti stangaci e exact invers.Eu am un verisor stangaci, ai lui au incercat sa-l invete cu dreapta (scria foarte frumos cu stanga) si au reusit, problema este ca acum poate scrie si cu stanga si cu dreapta dar scrie oribil si-a deformat scrisul complet.deci nu conteaza cu ce mana lucrezi conteaza rezultatul.ciaw