| ADY_5784 a întrebat:

Ce e cel mai bun remediu impotriva bataturilor de la picioare? (sunt fotbalist si tot am probleme cu bataturile )

5 răspunsuri:
| Dobitoc a răspuns:

Planta de aloe vera vindeca foarte repede bataturile.Eu d-aia folosesc mereu, i-am rupt lu' mama toata planta laughing

| Christina a răspuns:

Amestec de ceapa si lamaie. Impotriva bataturilor profunde se recomanda cu succes aceasta reteta. Se pune sare si zeama de la o lamaie pe o felie de ceapa, iar aceasta se fixeaza cu un plasture pe batatura si se lasa acolo peste noapte. Se repeta operatia de 8 ori. Batatura cu radacina cu tot va putea fi desprinsa destul de usor. Atentie: Nu incercati in nici un caz sa indepartati batatura cu obiecte ascutite si taioase.

Inmoaie-ti picioarele in ceai de musetel diluat - acest remediu se poate dovedi a fi linistitor pentru pielea umflata si dureroasa a picioarelor si, temporar, va modifica pH-ul pielii si va ajuta uscarea picioarelor transpirate. Ceaiul pateaza pielea, insa petele pot fi indepartate usor cu apa si sapun.

Pudreaza pielea dintre degetele de la picioare cu talc, pentru a mentine pielea din aceasta zona cat mai uscata posibil - este stiut faptul ca umezeala agraveaza bataturile si incurajeaza aparitia unor infectii fungice. In plus, talcul sau pudra impiedica pielea sa se crape.

Bataturile dure sunt in mod special dureroase. Daca suferi din cauza unei astfel de probleme, aplica pe zona afectata cateva cuburi de gheata, tinute intr-o punguta. Gheata va reduce inflamarea picioarelor, ameliorand umflaturile si durerea.

| MyTzZy a răspuns:

Spirt camforat. Se gaseste rare ori da' poti sa cauti. Am incercat si eu. Iti intareste piela picioarelor. Si daca te speli si cu apa rece pe picioare e si mai bine!

| mamarutza1 a răspuns:

Pai.crema de calcaie de la Elmiplant cu aloe vera.