| cr1571n3l a întrebat:

Ce e Overclock? cum adica? la ce ajuta Overclock? cum pot sa dau Overclock?

Răspuns Câştigător
| usy313 a răspuns:

Overclock inseamna sa faci piesele din pc mai bune. adica daca ai un procesor de 1. 5 ghz il poti mari pana la 1. 8 - 1. 9 chiar si 2. 0. dar trebuie sa ai o sursa buna si mai multe coolere ca sa nu se arda. eu nu-ti recomand.

3 răspunsuri:
| cr1571n3l explică:

Dar cum pot sa fac overclock?

| Alex_1282 a răspuns:

Sall.Overclock anseamna sa maresti viteza sau puterea componentelor din PC.Adica daca ai un processor Amd sau Intel de ex Amd Phenom x2 de 2.5 ghz asta anseamna ca ai 2 processoare de 2.5 ghz, dar processorul tau functioneaza la viteza de 2.5 sau depinde cat cere pc an functie de aplicatie si etc. Overclock anseamna sa dai puterea celor doua processoare sa mearga ambele de odata adica sa fie ca un procesor de 5 ghz an total.Ex eu am un Processor AMD Phenom II x6 adica 6 procesoare de 3.4 ghz fiecare la asta mere un ovver chiar si pana la 20 si ceva de ghz da amfine asta anseamna overclock sa dai puterea processorului la maxim daca ai numa un processor nu poti da overclock. Acum la placa video overclock poti da numai daca ai 2 placi video de ex 2 placi de 1 gb asta ansemnand ca daca dai overclock viteza video o vei avea de 2 gb video.cam atat e cu overclock asta der eu ati recomand sa nu dai overclock pentru ca pc asi ia el cat ai trebuie din fiecare si te mai sfatuiesc sa nu dai deoarece daca nu ai un procesor bun si nu ai racire buna la el se va bloca sau risti sal arzi.Bafta

| Alex_1282 a răspuns:

Frate pe scurt overclock anseamna sa dai puterea processoarelor la maxim dar pentru overclock trebuie sa ai macar dual core.bafta