| YusukeUrameshi a întrebat:

Am vazut la mai multe placi video ca au OC(overclock).Ce inseamna si la ce ajuta?

Răspuns Câştigător
| ovidius a răspuns:

Overclock = forţarea din software (şi uneori hardware) a performanţelor unei componente. De obicei producătorii nu setează componentele la capacitatea lor maximă (care uneori poate da instabilităţi) ci se mulţumesc cu ceva mai jos, dar sigur. Oricum OC-ul îl faci pe riscul tău şi NU este acoperit de garanţie.

2 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Overclocking-ul reprezintă procedeul prin care o componentă hardware de calculator este forțată să funcționeze la frecvență mai mare decât cea specificată de producător.

| LiviuAlexoiu a răspuns:

Clock- puterea lui initiala in MHz.
OverClock- peste puterea lui initiala
Adica iti face placa mai puternica.
Eu am un procesor de 3, 6 GHZ si i-am facut OC pana la 4.2. (Functioneaza mai rapid)
Si o palca video de 1000 MHz care are OC pana la 1200mhz si duce jocurile la Ultra Graphics.
Intelegi sau mai explic?