| anonim_4396 a întrebat:

Ce e un titan, ciclor si un trol? Cine sunt Yeti si Atlas? Cum ii descrieti? happy
(stiu ca intrebarea nu e pusa la categoria potrivita)

Răspuns Câştigător
| xoxolavxoxo a răspuns:

Caietul de vacanta, nu?laughing
Atlas, unul dintre titani, fiul lui Iapetus și al Clymenei și frate cu Epimetheus, Menoetius și cu Prometeu. A avut numeroase fete cu Pleione, fiica lui Oceanus, și cu Hesperia, fiind tatăl Pleiadelor și al lui Calipso.
Titan, este denumirea purtată de cei șase fii ai lui Uranus și ai Gaiei: Coeus, Crius, Cronos, Hiperion, Iapetus, Oceanus (titani) și cele șase fiice: Mnemosyne, Phoebe, Rhea, Theia, Themis și Thetys.Ei alcătuiau prima generație divină, precedentă olimpienilor.
Ciclopi au fost în mitologia greacă ființe fabuloase, reprezentate ca niște uriași cu un singur ochi în frunte. Ciclopii se aseamănă cu oamenii dar diferă prin mărime, fiind gigantici.
În mitologia nordică, trolul este o ființă gigantică, un uriaș, care vânează oameni, noaptea.Trolii sunt, de fapt, niște ființe cu o inteligentă redusă, despre care se credea că la lumina soarelui se transformă în stane de piatră.
Yeti este un animal sau ipotetic om primitiv, de pe versantul sudic al munților Himalaia, cunoscut și ca „omul zăpezilor" sau „omul pădurii".
Funda?:*

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si, daca stii, de ce n-o pui la categoria potrivita?

| Sn4k3 a răspuns:

Da si eu am ajuns la exercitiul asta acumlaughing))

| AlexStefan1 a răspuns (pentru Sn4k3):

Ce faci eu? Ma ajuti si pe mine la caietul ala de vacanta? big grin
Mesul meu s. talpalaru

| AlexStefan1 a răspuns:

Toti avem caietul ala tampit de vacanta! rolling on the floor

| FizzyIzzy a răspuns:

Wikipedia este prietenul tau!winking

| LauAnk a răspuns:

Pai pentru ca nu am stiu la ce categorie ar fi potrivita intrebarea asta thinking si poate fii si la timp liber, adica despre creaturi ca trolii gasesti daca citesti, cititul il faci in timpul liberwinking