| George_8501 a întrebat:

Ce este berbecul Sensibil chesti din astea ce este el? Zodie

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Zodia Berbec este o zodie masculina de foc, predominant activa, guvernata de planeta Marte, planeta care sporeste energia fizica, agresivitatea, curajul, indrazneala si vitalitatea dar si imprudenta, gelozia, asprimea, brutalitatea, violenta, nervozitatea, spiritul razbunator.

Nativul Berbec este nascut sub semnul celor curajosi, dinamici, plini de initiativa si spirit de combativitate. Incearca sa se impuna prin faptele lui si sa obtina recunoasterea meritelor sale.

Semnul Berbecului denota impulsivitate, agresivitate, spontaneitate, inventivitate, dorinta de cunoastere si cercetare, chiar daca adeseori abandoneaza firul investigatiei sale pentru ca se plictiseste prea repede.
Nativul Berbec este mereu in cautare de ceva nou, necunoscut, fiind un pionier si un temerar in tot ce face. Este rezistent la efort prelungit, incapatanat si indaratnic, chiar daca greseste. Totusi, oricine se poate baza pe Berbec in orice situatie, deoarece se implica total in caz de urgenta.

Este inteligent, cu o memorie buna, dar cu o mai mica putere de concentrare asupra obiectivului propus, pentru ca nu-si poate mentine acest interes pana la sfarsit, avand obiceiul de a se implica in mai multe proiecte odata. Este hotarat, cu o mare vointa, adora riscul si pericolul, libertatea si noutatea. Este marinimos, generos, isi respecta promisiunile, este pasional si capabil de fapte marete. Poate deveni violent la nervi, coleric, gata de scandal, fiind si un mare laudaros. Poate deveni uneori victima propriilor imprudente si exagerari.

Nativul Berbec este stimulat de o mare dorinta de a conduce si organiza, preferand aceasta pozitie celei de subaltern. Cu greu accepta un alt punct de vedere decat cel personal. Lucreaza la fel de bine in orice conditii, oricat de grele ar fi, datorita marii sale adaptabilitati. Cand ii vine o idee, abia asteapta sa o puna in practica, dar pe cat de entuziasmat pare la inceput, pe atat de repede renunta la idee si proiectele raman nerealizate, abandonate pe parcurs. Nu prea ii place sa duca la capat ce a inceput, pentru ca gandul deja i se indreapta spre alte teluri, spre alte proiecte.

Pentru un Berbec, cel mai greu este sa isi controleze impulsurile, de aceea ar fi bine sa invete sa gandeasca profund inainte de a actiona. Impulsivitatea si incapacitatea de a-i asculta si pe ceilalti ii creeaza multe probleme. Chiar daca are o fire combativa, are norocul de a putea alunga nervozitatea si furia la fel de repede pe cat o declanseaza. Uita repede motivele de cearta si nu tine pica pe nimeni. Are nevoie de mult tact in ceea ce face, pentru ca unii l-ar putea crede necioplit. Trebuie sa fie permanent atent la ceea ce spune si face, ca sa nu faca vreo gafa. Poate cunoaste succesul daca va sti sa isi canalizeze energiile foarte mari in domeniile care i se potrivesc. Ar fi recomandabil sa numere pana la zece inainte de a porni vreo actiune, ca nu cumva sa faca vreo greseala din impuls sau repezeala.

Un Berbec trebuie sa invete ce este disciplina si buna cooperare, daca doreste ca potentialul creativ sa-i fie pe deplin exprimat in viata de zi cu zi si pentru ca proiectele sa-i fie cu adevarat duse la implinire. Daca va combina dorinta de realizare cu ambitia caracteristica semnului sau zodiacal, nativul Berbec va avea toate resursele pentru a-si atinge telurile. Se aventureaza pe drumuri neumblate, pentru ca doar acestea ii ofera libertate de miscare si de expresie deplina.

Orice Berbec poate fi un bun sportiv, militar, marinar, politist, pompier, metalurg, constructor, ghid, mecanic auto, coafor, vulcanolog, ar excela ca medic oculist, neurochirurg, farmacist, specialist in acupunctura sau in computere, sau in domenii ca muzica, literatura, desenul, igiena, alimentatia rationala, in invatamant, administratie, intreprinderi, afaceri sau ca membru de sindicat.
Este posibil ca nativul Berbec sa nu fie constient de sentimentele celor din jur, deoarece este mai mult atent la propriile sentimente. Cu entuziasmul lui caracteristic, va castiga intotdeauna cu usurinta interesul si respectul celorlalti, dar pentru a le pastra, are nevoie de multa diplomatie, flexibilitate, toleranta, prudenta si compasiune in relatiile cu ceilalti. Ii plac aventura si "vanatoarea", competitia, dar pe cat de repede se aprinde, pe atat de repede se raceste dupa ce a obtinut ceea ce a cautat.

Un Berbec trebuie sa gaseasca o relatie cu cineva independent, atragator, cald si care isi poate vedea singur de viata proprie, cu aceeasi fire ca a lui. Trebuie sa iasa in cautarea perechii ideale la picnicuri, la cluburi, cazinouri, in sali cu jocuri de noroc, in parcuri de distractie, la evenimente sportive, in statiuni sau la teatru. Are o fire pasionala si arzatoare in sentimente, afectuos si generos, dar incapabil sa-si controleze sentimentele. Este permanent atras de sexul opus, de muzica, de haine elegante, inclinat spre flirt, iubind viata sociala. Exista riscul sa se casatoreasca foarte de tanar, in urma unei deziluzii sentimentale.

Erotismul joaca un rol important in viata unui Berbec si este un criteriu esential in aprecierea relatiilor cu cei din jur. Nativul Berbec nu e facut pentru relatii platonice si romantice, ci pentru relatii tumultuoase. Nevoile sale sexuale sunt foarte puternice, desi nu sta prea bine la capitolul romantism si nici fidelitatea nu e una din calitatile sale forte. Are nevoie sa-si exteriorizeze sentimentele si instinctele erotice. Virilitatea Berbecului este la maximum. Uniunea este foarte importanta pentru un Berbec, dar casatoria poate fi precipitata, de unde exista riscul de a gresi. Are nevoie sa se afirme in casnicie, sa se identifice total cu partenerul sau. Cauta aprobarea de la acesta pentru a dobandi incredere in sine, aratand de ce este capabil.

Cand un Berbec face curte, nu se va lasa cu una cu doua, iar cand i se refuza avansurile, devine nervos si impulsiv. Pentru un Berbec, un afront e o mare nenorocire, dar datorita simtului umorului, trece mai usor peste piedici. Trebuie sa ii fie tolerate si acceptate desele schimbari de comportament si chiar de aspect exterior. E greu sa te apropii de un Berbec, pentru ca de obicei el e cel care doreste sa faca primul pas si sa initieze o actiune de seductie, pentru ca e un cuceritor prin excelenta.

Un Berbec trebuie abordat direct, fara prea multe ocolisuri. Abia dupa ce este complet sedus trebuie lasat sa preia conducerea relatiei. Poate fi cucerit cu discutii despre sport, despre arme, armata, razboi, explorari, politie, masini, coafura, constructii, muzica, literatura, desen, dar in general subiecte barbatesti. E dat gata daca ii este admirat fizicul, daca i se apreciaza infatisarea, muschii sau trupul (fie femeie, fie barbat). Trebuie sa i se evidentieze personalitatea, calitatile, comportamentul, dar intotdeauna partile bune. O abordare brusca, directa, violenta chiar, care sa-l zapaceasca si miscarile ferme il cuceresc, deci cu un Berbec nu se umbla cu manusi.
Nativul Berbec are relatii bune cu nativii din zodii de foc, la fel ca si el: zodia Sagetator, zodia Leu si cu cei nascuti in zodii de aer: zodia Varsator, zodia Gemeni, dar mai putin cu nativul din zodia Balanta, care este diametral opusa zodiei Berbec. Din cauza acestor diferente, relatiile cu cei nascuti in zodia Balantei pot fi foarte contradictorii, caracterizate mai mult de complementaritate decat de compatibilitate.
Relatiile cele mai deficitare le are cu nativii din zodia Racului si zodia Capricornului.
Nativul Berbec se simte bine in locuri cat mai in vazul lumii, in primele randuri, in cluburi, cazinouri, sali cu jocuri de noroc, in parcuri de distractie, la evenimente sportive, in statiuni, la teatru, in sali de fitness sau de sport.

Nativului Berbec ii place muzica alerta, ritmata: rock, metal, tehno, dance, il energizeaza. Totusi il atrage si sunetul focului trosnind, sunetul de instrumente de coarde: chitara, vioara.

Nativul Berbec trebuie sa invete sa fie moderat, tolerant, rabdator, umil, chibzuit, sa isi asume marea energie de care dispune, sa invete sa si-o stapaneasca si sa o canalizeze in mod pozitiv.

Cuvinte cheie ale zodiei Berbec:
elan, entuziasm, actiune, risc, dinamism, cucerire, combativitate, autoritate, nerabdare, autoritate, intreprindere, pionierat, impuls, generare, excitare, ardoare, curaj, indrazneala, initiativa, energie, putere, libertate, rezistenta, ambitie, imprudenta, intaietate, violenta, scandal, agresivitate, incapatanare, laudarosenie

3 răspunsuri:
| SalutBunaLarevedere a răspuns:

Cauta pe www.zodiace.ro si afli tot ce vrei despre zodii. Funda?

| damyy a răspuns:

Berbecul ca zodıe maı reprezınta sı foc.