| CreațaMăăă a întrebat:

Ce inseamna expresia asta?
"A avea o senzatie de dejjavu"?
Scuzati daca nu am ales categoria corectastraight face

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

"Deja vu" vine din franceză şi înseamnă "deja văzut", întâlnit în trecut. Folosim această expresie când realizăm că o întâmplare, un eveniment, seamănă foarte bine cu ceva similar din trecut, ceva la care am fost martori şi care intuim că se va întâmpla la fel ca în trecut.

14 răspunsuri:
| A12NDRA a răspuns:

Deja vu este atunci cand ai impresia ca ceva s-a mai intamplat odata in trecut.Se spune ca asta se intampla pentru ca intr-o alta viata ti s-a mai intamplat asta...acum nimeni nu stie.

| axeldavid a răspuns:

Cand ti se pare ca faza in care esti acum s-a mai intamplat ca si cum ai mai trait-o odata.

| DisturbeDd a răspuns:

A ti se parea ca ai mai trait aceste clipe

| BellaKiოNana a răspuns:

Senzatia de déjà vu este perceputa ca un sentiment ciudat sau ca o iluzie ca am vazut sau am trait deja o experienta cu care ne întâlnim prima datahappy

| youaremyfavouritecolour a răspuns:

A simtii ca ceea ce ti se intampla in prezent ti se mai intampla odata

Răspuns utilizator avertizat
| Matei_Pojala_1993 a răspuns:

Adica ti se pare ca un lucrusau o actiune
sa mai intamplat odata.

| ave1994 a răspuns:

A avea o senzatie ca s-a mai petrecut intamplarea sau ce o fi happy funda?

| HocusPocus a răspuns:

Buna!
Déjà vu înseamnă în limba franceză,, deja văzut". Déjà vu-ul reprezintă un sentiment ciudat sau iluzia că am văzut sau trăit deja o experienţă cu care ne întâlnim pentru prima dată.
Mai multe poti sa citesti aici : http://old.intrebare.ro/Deja_vu.html

| PankakesS a răspuns:

Salut...Deja-vu,inseamna ca ai mai trait odata exact acelasi moment. Te simti ciudat, parca ai fi visat inainte sa se intample lucrul respectiv, cam asta este. Sper ca te-am ajutathappy

| Lisa968 a răspuns:

Senzatia de "derjjavu" inseamna ca ti s-a intamplat ceva ce stiai ca se va intampla, sau simti ca ti sa mai intamplat...

| Ukraine a răspuns:

Deja vu=deja vazut.

| saraa1122 a răspuns:

Simti ca sa mai petrecut/intamplat acest lucru

| Bbya_Byutza_1993 a răspuns:

Senzatia ca ai mai trait lucrul respectiv