| bdany98 a întrebat:

Ce inseamna marul discordiei si curriculum?

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

"Mărul discordiei "vine de la o legendă troiană şi a dus la izbucnirea razboiului troian.Citeşte linkul de mai jos cu lămuriri:
http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboiul_troian
Curriculum înseamnă cursul, timpul..., de ex.curriculum vitae ar însemna cursul(timpul ) vieţii.

| zdrangoi a răspuns:

Citeste asta si o sa intelegi :
http://www.citate-celebre.com/marul-discordiei/

| zNCrys a răspuns:

Discordiei parca insemna cearta si curriculum vine de la curriculum vitae care inseamna in timpul vietii.
Bafta!

| catalinalina a răspuns:

Marul discordiei=subiect de cearta
curriculum=biografie scurtă, care cuprinde indicații cu privire la starea civilă sau la situația unui candidat

| bdany98 explică:

Mersi multtongue

| Gugunica a răspuns:

Marul discordieibig griniscordia (pe numele grecesc Eris) era zeiţa învrăjbirii.
Hesiod spunea că e fiica nopţii şi mama crimei, a mizeriei, a foametei, a bătăliilor. Iar Vergiliu o considera tovarăşa lui Marte, zeul războiului. Şi fiindcă până şi în cer, printre zei, provocase zâzanii, Iupiter a alungat-o din Olimp. Izgonită fiind, bineînţeles că n-a mai fost invitată la nunta zeiţei Thetis cu regele Peleu. Furioasă şi răzbunătoare, Discordia, urmărind să tulbure festinul, a aruncat pe masa de nuntă un măr de aur pe care scria: „celei mai frumoase", ceea ce a iscat într-adevăr gâlceavă între cele trei zeiţe de faţă, care, bizuindu-se pe frumuseţea lor, îşi revendicau fiecare mărul.
Luat ca arbitru, Paris a decernat acest măr Afroditei, stârnind astfel ura zeiţelor Hera şi Pallas Athena, celelalte două concurente. De aici – spune legenda – a ieşit vestitul război al Troiei.
Dar tot de aici a mai ieşit ceva: expresia Mărul Discordiei, aplicată unui obiect, unei cauze, unei persoane chiar, care provoacă ceartă, vrajbă, încăierări; deci oricărei surse de procese, de conflicte, războaie, sau alte ciocniri şi dispute, mai mari sau mai mici.
Curriculum-o plan de activitate
CURRICULUM VITAE - Biografie scurtă, cuprinzând toate indicațiile privitoare la starea civilă, la situația unui candidat etc

| Valenttina a răspuns:

Cauta pe net, o sa ai mai multe rezultate si ai din ce alege.Is ceva povesti(legende)

| aditzuca a răspuns:

Curriculm extins inseamna ca o anumita lectie se discuta de 2 ori dar asta doar in cazul in care ora respectiva se face de 2 ori pe saptamana si marul discordiei adica subiectul de cearta