| Bisbiavatar12 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi cu adevarat sa aveti succes in viata? Vreau cat mai multe pareri dau funda happy

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Succesul e relativ.
Pentru unii inseamna sa aiba ce manca.
Pentru unii inseamna masina oricare ar fi ea.
Pentru unii inseamna casa.
Pentru unii inseamna vile si elicoptere.

Pentru mine inseamna conform. O casa care sa imi ofere asta, o masina care sa imi ofere asta si sa calatoresc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aaa da, banuiesc ca intrebai despre partea financiara

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa nu iti vina sa te scuipi in ochi cand te trezesti dimineata. Sa poti sa mori oricind in secunda doi fara sa ai regrete. Sa poti sa o iei de la capat daca miine te trezesti ca nu ai nimic in afara de hainele de pe tine si ce ai in cap/ce poti sa faci. Sa nu te gindesti cu spaima ca ai putea pierde diverse chestii materiale pe care le-ai acumulat. Prostiile alea cu casa, masina, job bine platit unde sa freci menta daca se poate sugereaza cit de goale sunt vietile majoritatii dintre noi... P.S. Multi m-ar invidia pentru capitolele casa, masina, mai ales job, asa ca nu veniti cu replici de genul vulpea si strugurii. Nu e vorba de asta. Si nu, nu consider ca am succes, ci dimpotriva.

| Sofer a răspuns:

Sa ai bani multi sa iti iei ce doresti sa te plimbi unde doresti.

| Ineys a răspuns:

Sa fiu fericit. As simple as that.
Atata timp cat am zambetul pe buze si nu sunt inconjurat de griji, ala e adevaratul succes.

| Dalmore a răspuns:

Sa am jobul la care visez, sa am timp de pasiunile și prietenii mei. Adică echilibrul înseamnă succes.

| Cameliapantiru a răspuns:

Să lucrezi în domeniul care te pasionează și să mergi cu plăcere la locul tău de muncă, să fii unul dintre cei mai buni din domeniul tău, să ai un nivel financiar care să-ți permită o viață decentă, nu neapărat luxoasă, să ai o cultură generală vastă și solidă, să ai prieteni buni și de încredere, iar dacă îți dorești o familie să ai un partener/o parteneră compatibil/ă ție și copii reușiți.

| Raducons a răspuns:

Pai sa ai job bun, sa fii in relatie cu persoana pe care ti o doresti si sa iti rezolvi usor problemele

| Daniel323 a răspuns:

Succes este cand reusesc sa accidentez un manelist pe trecere, sau un mancator de seminte care arunca cojile pe jos.

| Ale5184 a răspuns:

Sa reusesc sa fac ceva care sa ramana dupa ce nu voi mai fi. Sa imi aduc contributia. Sa nu traiesc doar de dragul de a o face. Sa am un salariu decent incat sa imi permit sa imi fac poftele (nu vorbim de elicoptere, vile si vacanta in bora bora) dar macar un minim acolo. Sa am o familie fericita si copii sănătoși.

| QweRty777 a răspuns:

Dupa parerea mea sa fii un om de succes inseamna sa fii cunoscut de multa lume, sa castigi o suma de bani mai mare, si evident sa ai casa, masina, etc. Dar desigur prin munca

| PeggyRock a răspuns:

Succesul depinde de fiecare. O persoană care are un apartament, un loc de muncă și familie, poate considera că o avansare cu mărirea salariului este succes. Alții se bucură de succes dacă sunt apreciați de cei din jur, dacă reușesc să-și cumpere o casă, o mașină nouă, ultimul model de telefon, să călătorească în Dubai, etc. Pentru alții acțiunile caritabile constituie succesul. Nu este ceva general valabil.

| UNkF a răspuns:

Strict din punctul meu de vedere sa fi un "om de succes" inseamna pe langa bani, casa, si masina sa facii ceea ce iti place, adica sa lucrezi undeva unde ai inclinatie si iti este drag sa te duci la serviciu nu aolo iar e luni si trebuie sa ma duc la munca.
Doar atunci cand faci ceea ce iti place vin si banii, casa, masina, sotia, copii si atunci poti spune ca esti un om de succes. Degeaba ai un salariu bun daca nu iti place ceea ce faci.
Un mic ex (nu sunt un om de succes nu stiu daca voi ajunge dar sper, pana la urma nu sti ce iti rezerva viata): Eu am terminat liceul anul asta si m-am angajat recent undeva nu imi place de loc, cand ma gandesc ca maine o iau de la capat ma doare capu. Momentan sper sa ma duc cateva luni bune sa imi strang bani si sa ma duc anul viitor la o facultate care imi doresc sa ii urmez cursurile si sa lucrez intr-un domeniu unde sper sa-mi puna tot creierul la contributie. Momentat ce fac acum mi se pare o prostie dar n-am incotro, unde vreau eu sa ma duc e singurul domeniu care imi place. Doamne ajuta'!
Sper ca te-am ajutat. Fiecare e diferit si fiecare are o parere diferita despre a fi un "om de succes".
Bafta.