| blairelovesmusic a întrebat:

Salut TPU! Ce înțelegeți voi din "om de succes"? Ce înseamnă cu adevărat o viață de succes?

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Succesul este atunci cand obtii reusite dau rezultate pozitive in domeniile care ti se par importante. Depinde foarte mult la ce te raportezi. Conventiile sociale au criteriile lor cand vine vorba de evaluarea succesului. Apoi fiecare om in parte are criteriile lui personale. Dar in principiu, un om de succes care are o viata de succes este un om care a obtinut ce si-a dorit in viata personala, profesionala, sociala. De exemplu un barbat pe care l-a inselat sotia, dar care este director la o banca, poate fi considerat un om de succes din punct de vedere profesional, dar din punct de vedere personal nu. E o intrebare pe baza careia se poate discuta mult pentru ca sunt prea multe variabile.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Succesul e definit de fiecare din noi in functie de ce vrea la viata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are importanță ce înseamnă succesul în general ci ceea ce înseamnă pentru tine.

| Mosotti a răspuns:

Depinde ce inseamna succes pentru acel om, e relativ, nu putem generaliza, de ex pentru mine o viata de succes este sa traiesc clipa si sa ma bucur de orice pot in fiecare zi, atat.
Ptr altul, inseamna sa faca o afacere, sau sa aiba nu stiu ce job, deci depinde.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In cartea copilului pe care o are fiecare mamica in concediul maternal scrie asa: copii atat fetele cat si baietii mostenesc inteligenta de la mama pentru ca tatal e gena recisiva, adica de la el nu vor mosteni mare lucru dar de la mama IQ-ul.

Diferenta dintre copii e foarte mare iar asta se vede inca din copilarie adica la scoala si mediile de intrare la liceu si facultati.

Eu am fost la cel mai prost liceu din judetul Brasov mai exact penultimul ca am avut mediea mica, mica 5, 18.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Bai inteligentule.

| mastadont a răspuns:

Omul de succes este o persoană care și-a realizat toate visurile pe plan profesional, o persoană care a obținut tot ce și-a dorit de la viață. După părerea mea, un om de succes trebuie să fie un om împlinit și cunoscut și apreciat în domeniul său de activitate.

| Digikey a răspuns:

Omul n-a avansat prea mult din epoca de piatra.
Se considera ca are succes daca are burta mai plina decat alti semeni de-ai lui, mai multe femei, mai mult teren, mai multa putere, mai mult Egou practic,
Orice rahat cu ochi care canta manele este considerat om de succes de altii mai prosti decat el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca exemplu: Jennifer Lopez poate fi încadrată în categoria "oameni de succes" iar viața ei la "o viață de succes".

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Depinde. Tu cum definesti succesul?