| andreiush25 a întrebat:

Ce parere aveti despre reincarnare? Imi poate explica cineva ce inseamna cu adevarat si cum functioneaza? Ma gandeam...ce confort psihologic iti aduce reincarnarea sau ce avantaje? Mi se pare destul de trist sa ma gandesc ca o sa traiesc intr-o alta viata dar nu alaturi de persoanele pe care le iubesc acum. Pareri? Multumesc!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand, in reincarnare cred hindusii, budistii, evreii (nu toti) si miscarea New Age (ocultistii). In al doilea rand, nu e dovedita si nici infirmata, e doar o idee in care poti crede sau nu, dupa cum ti se pare mai real. In al treilea rand, daca vrei sa explici soarta grea a unor oameni e o explicatie superba, dar dupa parerea mea suspecta, pentru ca prea explica totul si nu mai ramane nimic neexplicat (Google falsificationism).

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Nu stiu ce confort iti poate aduce. Gandul ca e posibil sa te reincarnezi intr-un paianjen sau o planta, nu poate fi unul prea placut laughing Lasand asta la o parte, nici cat traim pe acest pamant, nu pastram legatura cu toti prietenii/iubitii pe care i-am indragit la un moment dat. Unii vin si altii pleaca.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

E un drog ca si cel din religia crestina cu viata vesnica dupa moarte daca ai fost cuminte vine mos craciun. se trage pe nas si il face pe om sa se simta bine in timp ce traieste intr-o lume iluzorie. stiinta nu a descoperit sa fie adevarata. si a avut destul timp sa o faca. deci ne putem indoi cu siguranta.in ultima vreme mi-am dat seama de o faza cu teoria asta. uite o problema mare de exemplu cu teoria: daca sufletele merg in alt corp dupa moarte... de unde au aparut cam 7 miliarde de suflete noi ca sa intre in 7 miliarde de corpuri noi in ultimii 2000 de ani? http://www.susps.org/images/worldpopgr.gif

| Alcyon a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

1. La fel se poate spune si despre atei, ca gasesc o consolare in gandul ca vor muri si tot balamucul se va incheia aici laughing
2. Ma intreb cum poate stiinta sa descopere daca exista sau nu reincarnare... Avem noi tehnologia necesara? Ma indoiesc.
3. Mi-am pus si eu aceasta intrebare. Totusi, raspunsul poate fi ca apar in continuare suflete noi. Unii spun ca populatiile salbatice, s-ar afla la inceputul reincarnarilor.