| Akid a întrebat:

Ce inseamna servus?
am auzit ca zicea cineva asa cand se intalnea cu cineva
e un fel de salut?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Servus este un salut folosit de ardeleni, la fel cum spunem "Buna!". Dar trebuie sa fac o rectificare la raspunsul anonim: in primul rand acest salut se foloseste si in ziua de azi, in al doilea rand nu este folosit in Suceava (Bucovina) si nici in Craiova (Oltenia), ci numai in Transilvania, adica Ardeal (Cluj, Tg. Mures, Hunedoara, Sibiu, Brasov, Harghira etc.)

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o formă de salut des întâlnită în zona Banatului.
http://dexonline.ro/definitie/servus
Pa, pa.

| pepe a răspuns:

O formă de salut care se foloseşte frecvent în Ardeal.

| Cristianne a răspuns:

Da, e un salut care se folosea inainte, acum nu se mai foloseste decat in ardeal, suceava, craiova, etc. sper ca te-am ajutatwinking

PS.:contul meu e kitty. dar răspund de pe anonim pentru ca imi e sila sa intru pe conthappy
bafta:*:X

| Eusunteu a răspuns:

Bună.

Este o formă de salut des întâlnită în zona Banatului.

http://dexonline.ro/definitie/servus