| XenofX a întrebat:

Ce inseamna servus dati-mi orice explicatie big grin
fundita:X

Răspuns Câştigător
| maryy_8191 a răspuns:

Publicitate

* Vechea formulă de salut a romanilor, răspîndită cîndva în întreg Ardealul, mai e folosită astăzi doar în Braşov

Ne salutăm cu „servus" la serviciu, la şcoală, în timpul liber. Faţă în faţă, la telefon, în scris, la întîlnire, la despărţire, la oraş, la sate, la ocazii şi în împrejurări obişnuite. În Braşov, această formulă de salut e mai folosită ca în orice parte a ţării. Ba chiar, a rămas izolată în Ţara Bîrsei, astfel că „servus" poate fi declarat astăzi salutul braşovenilor.

13 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"Corect este Servus, de la latinescul SERVUS, SERVI = servitor (slugă). Salutul SERVUS s-ar traduce: Servitorul tău, sluga ta. Noi ardelenii nu suntem loviţi cu nimic în orgoliu atunci când spunem cuiva "Servus dragă, Servus mă dragă" chiar şi copiilor., că de fapt eu, sluga puiului mic este. "Servus tok" înseamnă sluga tuturor şi se adresează gruputilor formate din 2+ persoane." (explicatie de pe un forum)

| Chrristina a răspuns:

Servus este o formula de salut big grin

| IIIx333III a răspuns:

Servus= buna ziua folosit la ardelenibig grin.

| fif2002 a răspuns:

Servus e o forma de salut (in limba latina inseamna servitor)

| Aℓida a răspuns:

Servus=salut, buna, ciao...este o forma de salutwinking

| Buttercup30 a răspuns:

Salut

| foreverANDaDAY a răspuns:

Inseamna buna sau salut

| Ioana_2144 a răspuns:

Pai servus inseamna buna salut se foloseste in brasov si in mai multe orase

| Andreea_8406 a răspuns:

Servus insemna sclav, servitor. Astfel, salutul servus poate fi inteles ca si: la dispozitia dumneavoastra, sluga dumneavoastra.
Sper ca te-am ajutat!happy

| TiMan a răspuns:

Servus e un salut folosit in anumite zone ale tariibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Servus inseamna ca eu care te salut sunt servitorul tau. servul tau care este la dispozitia ta sa te ajute cu orice. este ub salut de bun simt, pe principiul; mai fericit cel ce da decat cel ce primeste.deci? servus.adica; te pot ajuta cu ceva?

| aliyna a răspuns:

Formula familiara de salut, provine din germana.

| catalina_8997 a răspuns:

Servus este un regionalism, o forma de salut in anumite zone.