| Ionut659 a întrebat:

TPU. Simt că am înnebunit, sunt la o lecție nouă la matematică și nu înțeleg nimic. Mulțimea numerelor întregi. Îmi puteți explica ce este cu bara asta? |

Răspuns Câştigător
| 44TheSinner44 a răspuns:

Este corect, desigur.
Modulul este tot timpul pozitiv. Daca vrei, o sa iti dau cateva exemple.
|-3| = 3
|76| = 76
|1| = 1
|-50| = 50
|-123| = 123
|9| = 9

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce ce nu intrebi pe cel/cea care-ți turuie (online probabil) lectia ca un robot?

Îi zice feed-back

| Feitan a răspuns:

I-ai dat funda cui nu trebuie, jos ai raspunsurile mai potrivite din punctul meu de vedere.

| 44TheSinner44 a răspuns:

La ce bara te referi? La modul? Cum ar fi |5|? Dezvolta, te rog.

| Ionut659 explică (pentru 44TheSinner44):

Da

| Ionut659 explică (pentru 44TheSinner44):

Nu înțeleg dacă este bine cum am făcut și dacă |+3|=3

| 44TheSinner44 a răspuns (pentru Ionut659):

Pai daca avem |x| avem si doua cazuri.
1) |x| = x, atunci cand x este mai mare sau egal cu zero.
2) |x| = -x atunci cand x este mai mic decat zero.

| Ionut659 explică (pentru 44TheSinner44):

Păi +3 este mai mare decât zero și trebuie să îl las așa? Adică 3?
La -4 știu că se transformă în 4 deci |+3|+|-4|=3+4 =7?

| florin926481f a răspuns (pentru Ionut659):

|+3|=3 este bine
|+3| este un modul, modulul este intotdeauna pozitiv

| florin926481f a răspuns (pentru Ionut659):

Da

| 44TheSinner44 a răspuns (pentru Ionut659):

Da, este corect.
Nu trebuie sa te panichezi asa de repede. Intreaba-ti toate neintelegerile si vei fi ajutat de cineva. Ar fi de preferat sa iti instiintezi profesorul/ profesoara in momentul in care nu intelegi ceva.

Mult succes in continuare. happy

| 44TheSinner44 a răspuns (pentru Ionut659):

Este corect, desigur.
Modulul este tot timpul pozitiv. Daca vrei, o sa iti dau cateva exemple.
|-3| = 3
|76| = 76
|1| = 1
|-50| = 50
|-123| = 123
|9| = 9