| prisionera a întrebat:

Ce parere aveti de manichiura cu gel? Am inteles ca se pot pune unghii false, care par naturale si sunt rezistente.Cat este de adevarat si cam cat costa punerea lor si intretinerea lor? Sau mai bine tot ce stiti despre aceasta manichiura? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Brigitta a răspuns:

Eu am unghii cu gel si sunt f multumita. Nicicum nu mi le puteam creste. Asa ca pentru mine sunt perfecte. Iti pileste unghiile, intr-adevar, si iti aplica un gel care se intareste la ultraviolete. Si apoi iti alegi ce model vrei tu. Mi le fac din nou la 2-3 saptamani; in functie de cum creste. In Cluj-N costa de la 40 la 200 lei (sau mai mult cele cu cristale) happy Reumplerea, unde ma duc eu, inseamna ca mi le face din nou. Si costa tot atata. Si nu se rup nicicum. ( o data mi-am rupt una pentru ca am alunecat pe gresie si am cazut pe unghie). Daca vrei si tu, sa fi atenta sa nu-ti taie cuticulele pentru ca le ranesti. Doar sa le impinga. Eventual daca poti vezi cum lucreaza manichiurista inainte sa te lasi pe mana ei.
In cazul in care nu le mai vrei apoi, atunci ti le pileste de tot si iti aplica intaritor din asta normal si gata, astepti sa-ti creasca natural.

7 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Imi place cum arata, acum depinde si cumsi de cine e facuta!
nu mi-am pus niciodata pentru ca am auzit ca distruge unghia. costa la mine in Turnu Severin in jur de 90 - 80 de ron
si intretinerea parca era 50!

| Dara a răspuns:

Mi-am pus si eu o singura data unghii false. Aratau foarte frumos, dar nu mi-as mai pune! Procesul de aplicare al unghiilor false incepe cu pilirea suprafetei unghiei naturale, care se subtiaza foarte tare. De aceea se si inmoaie si se degradeaza. Intr-adevar depinde si de cine iti pune unghiile, dar si cum ai tu grija de ele sa nu se strice. Intretinerea se face odata la 3 saptamani si inseamna o noua pilire a unghiei, la radacina de aceasta data (pentru ca acolo trebuie umplut cu gel). Ca sa le dai jos... e extrem de neplacut. Unghia falsa (tips) este pilita pana la indepartarea ei si a oricarei urme de adeziv. In acest moment, din unghia naturala a mai ramas o pelicula subtire si extrem de sensibila. Dureaza aproape o luna (daca nu si mai mult) pana sa-si revina la normal.
Costul cred ca difera de la oras la oras. In Galati, vara trecuta o aplicare de unghii false costa cam 100 de lei, iar intretinerea cam 50-60 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am manichiura din gel de mai bine de un an, sunt foarte multumita, unghiile sunt lugi si rezistente, merg la umplut o data pe luna. La mine in Oradea costa 50 de roni umplutu si 90 constuctia in pretu asta intra si modelul. Calitatea gelului e foarte buna, si asta conteaza f. mult, nu mi s-a intamplat sa imi puste sau sa cada, dra sa nu va imaginati ca stau toata zioa si nu fac nimic, pot sa muncesc orice happy. E adevarat ca distruge unghea doar ti le pileste imainte sa ti le puna. Ma gandeam la un moment data sa le dau jos pentru o perioada, dar mi-e groaza. O pritena si le-a luat si nu vrei sa stii cum arata, de o luna de zile unghea e la aceeasi dimensiune nu reusete sa si le creasaca natural, plus ca se exfolieaza, dar daca le faci un tratamenet cu calciu, nu pastile ci solutie, isi revin. Da-mi voie draga Dara sa te contrazic unghea ta se pileste doar prima data, dupa aceea se pileste doar 2-3 straturi din gel, cel putin unde merg eu, iar mie imi pune la un umplut 4-5 straturi de gel. Daca vrei niste unghi frumoasa cu gel, gelu trebuie sa foarte bun, pentru ca sunt cazuri in care pusca 2 zi dupa ce le-ai pus, iar manichiurista trebuie sa se priceapa, sa nu-l puna nici prea subtire nici prea gros.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

70 ron si intretinerea 50ron (pentru fetele din galati va las un id de mess: sympy_sclyfy@yahoo.com)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, ma numesc Ileana si sunt din Oradea, unghiile false mie nu-mi plac deoarece se rup destul de repede, nu sunt rezistente deloc, eu am constructii in gel de mai mult de 4 ani, intr-adevar este foarte frumos, mai ales cine t-i le face, manichiurista mea are 20 de ani si este profesionista in asa ceva, iti face orice model vrei tu, unghia ta nu este pilita de fiecare data, numai o singura data. Dara draga eu nu stiu tu ce manichiurista ai, dar ca-ti pileste unghia de fiecare data cand mergi la umplut nu este adevarat, inseamna ca tu nu stii ce inseamna sa-ti umple unghiile, iti pileaza gelul de pe unghii si la constructii gel si la unghii false.constructii unghii sau unghii false costa 100 lei si umplerea lor costa 50-60 lei, include si modelul, umplerea se face la 3 saptamani, poate si 4, dar atunci sunt prea lungi, mi-e nu m-i se rup, desi gatesc, spal, fac de toate in casa si pe langa asta si lucrez, conteaza foarte mult sa stii sa ai grija, eu sunt obisnuita cu ele, deci nu mai pot fii fara ele,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara/ziua! Am 12 ani si vreau sa stiu un singur lucru : Unghiile cresc mai repede daca le dai cu gel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am pus si eu unghi in gel, intr-adevar arata bine si nu ti se mai rup f repede dar distruge unghia in totalitate, mie mi-a trebuit ap 3 luni ca unghiile sa-si revina