| Cristinaaaaaaa a întrebat:

Ce parere aveti despre fetele care au unghii false :d?

Răspuns Câştigător
| lulu_5281 a răspuns:

Unghiile false pot duce la complicatii. Rasina acrilica poate provoca iritatii si eczeme ale pielii din vecinatatea unghiei. In unele cazuri apar iritatii si la distanta, cauzate de atingerea zonei cu unghiile. Pot aparea egzeme la nivelul pleoapelor, pe fata sau pe gat.

Unghiile false favorizeaza exfolierea celor naturale pentru ca acrilul ataca pielea de sub unghie, iar unghia naturala se albeste. De asemenea, ea se poate ingalbeni sau invineti din cauza unei infectii bacteriene.

Printre altele, exfolierea unghiilor naturale este favorizata de lungimea lor, determinandu-ne sa le folosim si sa ne servim de ele ca de niste instrumente; deschidem sticle, indepartam impuritati. Si spalatul vaselor este o problema pentru unghii. De reguila, cu cat unghia este mai lunga, cu atat este mai fragila.

Unghiile false le afecteaza pe cele naturale, acesta fiind motivul pentru care atunci cand le indepartam nu suntem prea mandre de urmari. Fenomenul este acelasi ca atunci cand indepartam lacul de unghii cu acetona. Desi am aplicat in prealabil o baza, unghia ramane terna, galbuie si chiar patata. Asta ne determina sa aplicam o alta oja si sa nu mai putem scapa din acest cerc vicios.

Trebuie sa eviti sa porti unghii false chiar si temporar, dar daca ti le doresti, opteaza pentru capsule pentru ca sunt mai putin periculoase. Mergi la cabinete specializate pentru a profita de experienta manichiuristilor.

16 răspunsuri:
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

EU sont penTRu unghiile fALse ~.~
_____________________________
ai ocazia sa aI unGHIIle asa cuM ti le'ai doRIt, fara sa stai o gramada de timp sa ti le crESthi si dupa sa ti se rupa.
unghIIle normale sunt mai slabe (majoritatea) si se rUp ft usor (de obicei).iar unghIIle false sunt mult mai rezistente, si au si un aspect dragut. poti sa iti faci orice model, standu-ti bine, pentru ca le poti schimba foRmA (din rotUNd in paTRat) doar pilandu'le.
_________________________________
acesTE fte mI se par ca au curaju' sa iShi corEcteze defectele, ca aspect, si au tUpEu sa traNSmitha in juR culoare.nu cred ca ' cA la asTEa care zicETzi ca sooonTEtzi contra, nu va place sa vEdeTzi o maNA ingRijiths si cu niste unghii asa de seductive.
la urma soontem pArTea feminIna si NU trebuie sa la faca placeRe doar bAieTzilor sa ne priveasca ci si noua blushing
acele fte vor sa se sIMta bine in pIelea lor. cu unGHiile lor smug
ok. poate le afeCTeaza pe cele nORmale. da nu cREk' ca este obligatoriu sa le pOrtZi o viata, pana' ni se stRIka unghiiLe.
in plus' la mAniChiura, manichiurista( tongue ) ne mai rEtUseaza. si pooteM cEre sfaTUri de la eA 4 unGHii. :X
________________________
... ...traFIcanT innaSCut...

| elena a răspuns:

Si ele sunt la fel.

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Imi sunt indiferente.Nu am nici o problema cu ele :-s.

| MaraMărr a răspuns:

Draga Valentinaa eu sunt impotriva unghiilor falsehappy.Eu cred ca sunt niste tampenii. Daca nu te duci la salon nu poti sa ti le pui si ai dat bani dejeaba iar daca mergi la salon nu ti le mai poti da jos decat daca megi din nou la salon.Si dupa ce ti le vei da jos vei avea niste unghii urate[mie asa mi s-a intamplat si de atunci nu mai port* never] funditapuppy dog eyes

| PrecioussGirl a răspuns:

Bravo lor tongue

| Tsunade99 a răspuns:

Ca sunt la moda. Si invatazatoarea mea are 36 de ani si cam saptamanal isi pune si ea si ii sta bine.

| me1oo a răspuns:

E AIUrea si eu sunt fata si e cam nasol sa iti puii unghii false,, adica daca tot vrei unghii mari de ce nu le ingrijesti cum trebuie? baietii nu sunt prea incantati cand vad astfel de unghii mari, si care nu sunt ale tale

| megadeth_5578 a răspuns:

Unghiile false sunt naspa...in primul rand arata naspa, nu poti face nimic de ele, si mai ales iti strici unghia naturala.

| unknow a răspuns:

Ce cred despre fetele cu unghii false? thinking ei bine, cred ca au lipsa de calciu laughing)...doar de aia nu`si poarta unghiile meri si inprovizeaza, nu?!? laughing

| KiTTtTtTtTtyYyYyY a răspuns:

Depinde de marca dar mai bine nu. de obicei iti distru formatul unghiei si se pot rupe din carne. deci concluzie: nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere sa am? Si mama avea unghii false.
Fete care vor sa isi modifice forma unghiilor sau sunt nemultumite. Nu mai vor sa astepte, le vor crescute din start. Nu am nimic cu unghiile false dar nu as rezista cu ele. In primul rand, am ticul de-a le roade, iar intretinerea lor costa.

Si aici ma refer la unghiile alea false bune. Nu la toate kitsch-urile din piețe, care la prima spalare pe maini se duc.winking

| ingerashscumpik a răspuns:

Parerea mea este ca fetele care au unghii false nu sunt naturale si nu se multumesc cu ce au.Vor sa fie cat mai cool.
Dar e mai bine sa fii tu insuti. Daca esti cool bine daca nu ce conteazabig grin

| Dracushorul a răspuns:

Depinde acum.Eu cred ca sunt frumoase oricum sunt ele.Aspectul conteaza nu prea unghiile pentru mine! Funditaaaa.puppy dog eyes

| Oana10_7907 a răspuns:

Bună Valentinaa! Părerea mea despre fetele care au unghii false este că nu se cred frumoase.Adică:
Vor să fie diferite.
Nu se mulţumesc cu ceea ce au.Vor să fie diferite de alţii.Adică,ce ai putea să faci cu nişte,, gheare" ca alea? Nu poţi să faci nimic!
Iar feţele care au unghii false au şi lipsă de calciu în corp deoarece acel lipici special pentru lipit unghiile false conţine tot felul de chimicale care afectează unghia naturală.
Pa, pa!

| Weeeee a răspuns:

Le da aspect de tarfee!(dar asta e doar parerea mea).

| ButterrFlyLovee a răspuns:

Sunt dragute dar in acelasi timp si extravagante. Eu cred ca este ok daca iti pui unghii false de-o marime potrivita sa iti scoata in evidenta mana dar nici sa iti pui unghii mult prea mari deoarece iti da un aspect de fata rebela.happy