| MulteLucruriFaraRaspuns a întrebat:

Ce parere aveti despre fetele de 12 ani care au un prieten(iubit)

Răspuns Câştigător
| andrada a răspuns:

Buna!
Sunt de acord cu faza asta. Si eu am tot 12 ani, inca nu am avut iubit dar imi place de un anumit baiat si multi dintre colegii mei au avut nu stiu cate relatii pana acum. Problema e ca unora li se urca la cap si dupa 1 saptamana. fiecare e deja cu altcineva. Dar atata timp cat doar se saruta si se imbratiseaza mi se pare ok

| Alle000 a răspuns (pentru andrada):

Si eu am tot 12 ani si am o relatie de aproape un an happy el este mai mare decat mine cu o jumatate de an ...parintii lui nu au nici o problema cu asta ba chiar ne incurajeaza si ne da sfaturiwinking dar parintii mei nuprea sunt de acord adica mama stie a zis ca nu sunt eu de relatie la varsta asta dar nu stiu ce o sa zica tata thinking Oricum nu o sa fac ce zice ei eu il iubesc foarte mult si el la fel :X:X dar este cam geloss din orice se supara ...eu cred ca nu are incredere in mine sad

| Oarecare_Octav_1952 a răspuns (pentru andrada):

Eu sunt de parere ca mai bine e sa regreti ce ai facut decat sa regreti ce n-ai facut.
Fa ce simti!

49 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ce parere sa am? Vad si ele ca toti au iubiti si vor si ele? E normal sa vrei sa ai pe cineva alaturi. Dragostea nu tine de varsta. Si noi cand eram mia mici faceam la fel. Bine ca atunci relatiile erau altfel, mai inocente era altceva. Regret ca inca de mici nu stim sa mai apreciem lucrurile importante. Noi nu putem sa mai fim copii si se pare ca si copiii sunt doar cu numele in zilele acestea sad

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Acum e ceva absolut normal happy Iiubirea nu are varsta!love struck
Atata timp cat este o relate frumoasa si cei 2 se iubesc nu mai conteaza nimic!love struck

| Catalion a răspuns:

E ceva normal in ziua de azi. Nu mai e asa neobisnuit cum era poate in urma cu 3-4 ani. Curand o sa devina normal ca o fata sa faca sex la varsta de 15-16 ani. Personal nu m-ar mira acest lucru. Eu cand aveam 12 ani nici nu stiam macar 10% despre fete si acum unul de 12 ani stie deja 50-70% despre fete. Oricum atata timp cat nu se saruta cu disperare cum o fac adultii si nu fac sex, cred ca e in ordine. De ce ai intrebat? Ai 12 ani si vrei sa ai un prieten dar te temi de reactia altora?

| Razvan a răspuns:

"Iubire". Pot sa rad?laughingMultumescdevil
E un cuvant prea mare, prea important, prea vast pentru a fi simtit la o asemenea varsta
Nu zic, exista si exceptii de partenerii care se cunosc din copilarie si ajung sa formeze o casnicie insa rare cazuriwinking
In general la 12 ani e vorba despre o joaca. O joaca din care poti iesi destul de "sifonat"hee hee

| viatadecacatt a răspuns:

Daca parintii sunt de acord, e treaba ta, poti sa ai.si eu tot la 12 ani am avut primul iubit.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei123 a răspuns:

Sa stii ca de acum e o moda si ai prieten la 12 ani, multe fete isi fac prietenii pentru ca au alte fete si le fac in ciuda! daca simti ceva pentru cineva, parinti sunt de acord si baiatu e de acord atunci poti sa ti faci prieten si la 12 ani!

| jvEcu a răspuns:

Peste 20 de ani, fetele de 4 ani, o sa aiba prieten!

| arrriadna a răspuns:

Sal.
E preadolescentza si sunt si hormonii. Dar cred ca la 12 ani fetele trebuie sa fie pregatite de parinti sa faca fata provocarii acestor modificari si sentimentelor care apar.
Iubirea nu e adevarata iubire, dar dramele pe care le simtim la 12 ani par. "maamaaa. cade casaaa!" si nu e chiar asa.
Cata vreme limita e "orice forma de intimitate fizica" si nu vin acasa cu boturile rosii de sarutat, pare oki.

| Ea.e. a răspuns:

Pai care'i faza?

De la varsta asta incep adolescenta...

E normal sa aiba un iubit... Daca il place pe baiatul ala, si ala pe ea e perfect

Nu e ceva anormal

Fiecare cand se simte pregatitwinking

| doraz a răspuns:

Am vazut fete de 12 ani care nu mai sunt virgine.

| vyo a răspuns:

Iubirea nu are varsta .

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ea te iubeste prostule, imi pare rau sa te contrazic, dar adolescenta la fete incepe la 14 ani iar la baieti pe la 15, 16.La 12 daca esti fata te poti considera doar o preadolescenta.Referitor la intrebare, in ziua de azi, nu mai e nimic nou in asta.Eu nu sunt nici pro, dar nici conta, este treaba lor, nu a mea, asa ca...

| R0CA19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu bubuilaughing
Adolescenta incepe la ambele sexe in acelasi timp
doar pubertatea difera (la fete de la 11-12 ani (si precoce de pe la 8 ani) si la baieti de la 13-14 ani).

| anonim_4396 a răspuns (pentru R0CA19):

"Bubui"...pe bune? Nu cred. Ceea ce am spus nu a fost ceea ce visasem cu o noapte inainte,ci ceea ce mi-a fost si mie spus(cu mult timp in urma),si nu de o persoana care "bubuie",ci,din contra,de o persoana extrem de inteligenta,perfectionista si profesionista desavarsita,care,mai mult,si-a petrecut o viata intreaga studiind omul(deci si acest subiect),si nu numai,si invatand si pe altii aceste lucruri.O persoana extrem de profunda si de speciala,cum foarte putine au fost,sunt si vor fi.
Felul in care noi vedem acest subiect este putin diferit; noi nu tinem cont neaparat de varsta si de dezvoltarea fizica cand spunem lucrul acesta,ci despre dezvoltarea psihica.Un adolescent este o persoana care s-a dezvoltat foarte mult din punct de vedere psihic,atat de mult,incat se poate spune, fara retineri, ca a trecut la un alt nivel.Baietii,atat din punct de vedere fizic, cat si din punct de vedere psihic, se dezvolta ceva mai greu decat fetele.De aceea noi spunem ca adolescenta la fete incepe la 14 ani, iar la baieti la 15(am mers, intr-adevar, putin cam departe cand am inclus si varsta de 16 ani in raspuns).Un baiat de 14 ani va fi intotdeauna mai putin matur si mai putin realist decat o fata cu aceeasi varsta(cu foarte mici exceptii),de aceea el,spre deosebire de fata, nu poate fi considerat adolescent, intrucat gandirea sa nu este suficent de mult dezvoltata.Este o viziune ceva mai complexa asupra acestui subiect, pe care nu toti o pot intelege.Asta nu inseamna ca trebuie sa va grabiti sa trageti anumite concluzii despre o persoana despre care nu aveti nici cea mai vaga idee. Daca ai o alta parere,nu este absolut nici-o problema, dar de aici, pana la astfel de expresii este cale lunga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire la 12 ani confused, cred ca este o pura simptatiewinking. Iubirea o simti dupa 20 de ani, si tu zici ca daca placi pe cineva, automat il iubesti... Un prieten, este normalwinking. Iubit, imposibil pentru varsta asta big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Referitor la ce spune "mumoasa" tii se pare tie ca la 12 ani stie ce este aia iubire? la 12 ani este copilarie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il iubesc \mult pe iubitul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt nebune. si eu am 12 ani. si nu am un prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt nebune. si eu am 12 ani . si nu am un prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu e prea bine sa ai prieten la varsta asta esti cam mik.eu la 12 ani ink ma jucam cu papusile si nu stiam ce este iubirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.am 11 ani sh am prieten ne sarutam sh chiar il iub sh el ma iub. el are 14 ani.

dragostea nu are varsta!

intr-adevar asta nu e dragoste la 11 anilaughinglaughing

dar toate prietenele mele au prietenii.

sh daca iubesti cu adevarat dc sa nu fi cu acea pers

n'are nimic daca te saruti ...mai grav e atunci cand cazi la pat la varsta asta straight face. dar daca e un simplu sarut e ok!

te-am pupicat!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca e ok...daca.nu se intampla si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine ca au prieten

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da vreau sa fi iubitul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dragoste copilareasca dar si acea dragoste are sentimente aparte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am virsta de 12 ani dar nu am nici un prieten, asta cred ca este foarte normal pentru mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. E ok. sa ai.love struck
Nu stiu. Si eu am tot 12 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P bune e o prostie. Si eu am 12 ani si nu am iubit. Avem in clasa o fata care-si schimba iubitii cum isi perie dintii! Si toate colegele mele ( cu exceptia bffs-urilor) se iau dupa ea. Dar ce fite are nu-ti pot explica. Se crede superba, desteapta si de toate. Eu va dau un sfat: de la varsta asta NU; de la 13 in sus DA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ele is koncinaii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine dca sunt frumoase