| MidnightSun a întrebat:

Ce parere aveti despre moartea lui Kurt Donald Cobain, fostul solist, chitarist si lider al trupei NIRVANA :X? Credeti ca s-a sinucis? Sau ca a fost asasinat de "draga" lui sotie Courtney >Lovetongue. Of, a trecut atat de mult timp si inca exista in inimile noastre un geniu, Kurt...

12 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Cred ca s-a sinucis...sad

| MidnightSun explică:

Si eu cred ca Courtney l-a omorat, adica daca ei vroiau sa divorteze, ea nu ar fi ramas cu prea multe, dar asa, tot ce a castigat Cobain i-a ramas ei

| MidnightSun explică:

Da, am vazut biletul, si stiu ca in geanta sotiei lui s-a gasit o foaie pe care erau incercate mai multe litere, probabil pentru a scrie biletul, si lui ii lipsea o carte de credit care a fost folosita in decursul celor 2 zile(5-7 aprilie) ori el a murit pe 5 si pe 7 a fost descoperit. Si daca biletul ar fi fost scris de el, putea foarte bine sa fie o scrisoare prin care isi anunta retragerea lui din muzica, nu sinuciderea sa. Daca citesti cu atentie nu pare deloc a fi un bilet lasat de o persoana care s-a sinucis, e mai mult un bilet de la revedere. Parerea meabig grin

| LastChance a răspuns:

Pff...Kurt Cobain, doar cand ma gandesc la el, ceva tresare in mine. Un chitarist si un solist desarvasit. Iubesc Nirvana si regret atat de mult ca nu il pot vedea live niciodata. Ce n-as da sa pot face asta. Am auzit mai multe comentarii cum ca scumpa lui sotie Courtney ar fi avut un rol in moartea lui Kurt. Sincer, nu stiu cum as putea sa raspund. Din cate stiu eu si cred ca stiu bine, s-a sinucis impuscandu-se in cap, a lasat un bilet de adio prietenului sau imaginar din copilarie prin care spunea ca nu mai simte muzica si scena. Nu stiu ce sa spun in legatura cu asta. Kurt a avut si nenumarate probleme cu drogurile si alcoolul, poate si asta l-a afectat intr-un fel.
Totusi, sa nu dezgropam trecutul. Sa il lasam asa cum este, oricum nu putem schimba nimic. Kurt Cobain ramane in inima mea unul dintre cei mai buni. El ma face sa spun ca rockul alternativ are ceva de spus. R.I.P Kurt! sadsad
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca l-a ucis Courtney. Daca biletul pe care l-a lasat ianinte sa se sinucida este real, explicatia e simpla. Barbatul era depresiv si nu ii mai placea ce face (adica nu ii mai placea sa cante, nu mai simtea acea placere de la inceput). Nu mai suporta sa se prefaca si nu era multumit de el insusi. Dependent de heroia, Kurt se simtea el insusi numai cand era "high". Ai vazut biletul?
http://www.muzicaablog.com/......e-note.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg, dar noi nu avem de unde sa stim adevarul. Presa speculeaza mult si e posibil ca informatiile pe care le stim noi sa nu fie adevarate. Oricum varianta sinuciderii nu ramane exclusa pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a sinucis...adica eu asa cred.

| NegativeCreep a răspuns:

Kurt mai încercase o dată să se sinucidă şi atunci Courtney l-a salvat. De ce a făcut-o dacă oricum îl voia mort?
Eu nu cred că ea l-a ucis. Şi nu am auzit niciodată nimic despre un aşa-zis "divorţ", nici măcar în "Heavier Than Heaven". Ca să nu mai spunem de faptul că nimeni nu ştia unde se afla Kurt deoarece fugise de o clinică de dezintoxicare.
Oricum, a fost şi va rămâne un geniu!

| SomethingInTheWay a răspuns:

Eu mizez pe 50%, 50%. Habar nu am ce sa cred... straight face
Insa nu inteleg 2 lucruri:
1. De ce nu au luat amprentele de pe arma cu care s-a sinucis?
si
2. De ce nu a verificat cine a scris acel mesaj de adio? Ca doar sunt o gramada de chestii speciale care iti recunosc scrisul...

| SomethingInTheWay a răspuns:

Si plus de-asta, am auzit ca inainte de moarte, Kurt si Courtney voiau sa se desparta, deci era clar ca daca se desparteau lui Courtney nu-i mai ramanea nimic din averea lui asa ca probabil a decis sa-l omoare sau sa puna pe cineva sa-l omoare...
Si cardul lui de credit a disparut... sad

| Nuosamighicestiusernameulproasto a răspuns:

Sunt extrem de trista cand ma gandesc la faptul ca Kurt nu mai este printre noi, a fost si inca este un geniu. La inceput, eram convinsa ca a fost vorba de o sinucidere, dar intre timp am inceput sa ma documentez prin mai multe surse si mai ales prin site-ul justiceforkurt.com (pe care vi-l recomand, este foarte bine documentat si va ajuta sa va formati parerea despre caz). Dupa ce am citit tot ce s-a intamplat, unele lucruri m-au convins clar ca nu a fost o sinucidere(prietenii lui Kurt stiau ca nu are ganduri sinucigase; amprentele de pe arma au fost sterse; scrisoarea lui de ''adio'' parea mai degraba o scrisoare de retragere din cariera muzicala, iar abia in ultimele 4 randuri care par scrise de altcineva se vorbeste brusc despre sinucidere, etc.) Oricum, te las sa citesti informatiile de pe site.
Iubesc Nirvana, si dupa parerea mea acest caz trebuie redeschis pentru a se face dreptate pentru Kurt.
Sper ca am fost de folos.

| Devochka a răspuns:

Eu cred ca "draga" lui sotie, Courtney Love l-a omorat...nu stiu, e doar ceea ce cred eu, deoarece el nu prea avea motive sa se sinucida.winking happy