| Slavic a întrebat:

Ce părere aveţi despre relaţiile sentimentale dintre profesori şi elevi?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Relatiile sentimentale de genul acesta nu prea pot duce la nimic bun. De cele mai multe ori elevul are de suferit. Oricand un elev are o simpatie mai puternica pentru un profesor sau o profesoara dar de cel/ cea din urma depinde ce se intampla. Copiii pot trece peste aceste pasiuni ascunse dar daca profesorul le impartaseste e grav. De cele mai multe ori elevul se indeparteaza de conceptul de educatie si chiar de viata sociala. Dupa ce elevul primeste sperante acesta poate pica in depresie daca profesorul se razgandeste subit. Singura vina aici ar apartine profesorului care ar fi inconstient.

18 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

N-ar trebui sa existe. Profesorii ar trebui sa stie mai bine ca elevii sunt influentabili si oricum ar trebui sa aiba ca model un profesor si nu ca iubit. Relatia cea mai potrivita ar fi respectul din partea amandoura...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu sunt de acord cu aceste relatii, daca se poate folosi acest termen. Elevul merge la scoala pentru a primi educatie de la acei care se cheama profesori, locul unde se intampla acest lucru [scoala]nu este gandit pentru a se creia relatii sentimentale intre profesor si elev.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Relatii sentimentale intre elevi si profesori nu pot exista, menirea profesorilor este sa educe elevii nu sa se implice in astfel de relatii, chiar daca uneori elevii "viseaza " la asa ceva.

| Razvan a răspuns:

Una foarte proasta pentru ca mai mereu duc la tragedii. Exemplele sunt peste tot.Ca profesor nu ar trebui sa te pretezi la asa ceva pentru ca adolescentii sunt foarte imprevizibili in reactii. Iar pe de alta parte tuturor li s-a intamplat sa aiba un "crush" cu un prof/a dar a ramas in spatiul imaginar.Profesorii ar trebui sa fie modele de moralitate dar, uneori ne demonstreaza contrariulraised eyebrows

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu trebuie să existe.

mariana
| mariana a răspuns:

Trebuie definit acest concept pentru ca, intodeauna a existat o afinitate intre elevi si anumiti profesori si invers, insa aici nu este vorba de relatii "amoroase", la care cred ca tu te-ai oferit in intrebarea ta si care, din pacate, am constatat ca si exista in realitate ci, este vorba de a simpatiza pe cineva, mai mult decat pe o alta persoana, fie datorita modului de a fi, de a preda, de a se comporta, fie genarata de materia pe care o preda, care corespunde cerintelor elevului, studentului respectiv.
Stim cu totii ca, indragim pe anumiti oameni si pentru simpul fapt ca, sunt mai simpatici si stiu sa comunice si afectiv cu masa de oameni pe care ii educa si acesta nu este un lucru rau.
Rau este daca profesorul "abuzeaza" de increderea elevului/studentului in el/ea si conditioneaza acodrarea notei la examen, de primirea anumitor "daruri de natura fizica", cerute de la elevul/eleva in cauza, lucru ce este condamnabil.
La fel de condamnabile sunt si seductiile care s-ar practica, de oricare dintre parti, pentru obtinerea unor avantaje, manifestari care strica imaginea invatamantului.
Eu personal cred ca, relatiile amoroase, indiferent de cine au fost initiate, nu au ce sa caute intre dascali si invatacei, ele atrag semne de intrebare asupra credibilitatii institutiei respective, care are doar rolul de a trasmite informatiile necesare, pentru formarea ca om a celui ce urmeaza anumite cursuri.
Stiu si eu, din cazuri concrete ca, au existat chiar si casatorii intre foste studente si profesorii lor, insa acestea s-au practicat dupa absolvirea cursurilor si acolo, intr-adevar a fost vorba de niste sentimente curate, care au functionat, indiferent de diferenta de varsta despre care a fost vorba.
Nu stiu daca ti-am raspuns, in sensul dorit de tine la intrebare, dar mie asa mi s-a parut ca, este normal sa raspund la aceasta intrebare asa, pentru a intelege, orcine citeste acest raspuns ca, nu este sanatos sa exista relatii amoroase intre cel ce preda si cel ce invata.
Intrebarea ta sunt convinsa ca a pornit de la un sambure de adevar si ai vrut sa cunosti si opinia altor useri asupra acestui subiect.
Eu cred ca este necesar, sa pastram curate relatiile noastre cu scoala, facultatea pentru ca, acolo este un univers unde ar trebui sa existe interesul doar pentru cunoastere si pentru formarea ca om a celui ce paseste protile unei institutii de invatamant.

| User a răspuns:

Nu prea buna.

| daniDeeDee a răspuns:

Ehh...nu aveti de unde sa stiti...

va dati cu parerea... necunoscatori ce sunteti...

| georgiana a răspuns:

Relatiile dintre profesor si clasa se bazeaza pe sentimente de simpatie, incredere reciproca si respect, e prea mult zis iubire.Visezi,dar deschide ochii larg!

| Cryssy a răspuns:

Nu sunt deloc de acord. straight face

| zuly a răspuns:

Aoleu, cu ce prof te-ai incurcat? big grin
Sa stii ca o asemenea relatie este foarte ok, dar exclusiv cu respectarea unei conditii - sa se faca o delimitare foarte clara intre ce se intampla la scoala si ce se intampla in afara ei. Eu sunt prietena cu un prof de-al meu - mergem la bere, vorbim pe net, ne spunem multe lucruri, ne distram impreuna, dar in primul rand nu stie nimeni de la scoala despre asta - pentru ca oamenii sunt rai si invidiosi si interpreteaza, iar intr-al doilea rand, asta nu afecteaza deloc relatia prof - student pe care o avem. Se comporta cu mine la fel ca si cu ceilalti colegi, ba chiar m-a anuntat ca s-ar putea sa ma pice la examenul lui daca nu pun mana pe carte.big grin Un alt aspect care zic eu ca este important, e faptul ca eu sunt studenta, nu eleva - este totusi o diferenta de varsta si gandire (nu o lua ca pe o jignire, vroiam sa spun ca sunt lucruri total diferite invatamantul preuniversitar si cel universitar, iti dai tu seama cand ajungi la facultate).
Bafta, sper sa nu faci alegeri gresite si fapte negandite.winking

| BuBuLyNa a răspuns:

Nu sunt de acord.Parerea mea este ca nici elevii(ele)nu ar trebui sa accept si nici profesorii.Este o mare prostie. Unii elevi profita pe aceeasta tema si pe o parte este si discriminare fata de ceilalti elevi.

| Macho a răspuns:

Dupa parerea mea, sentimente in acest caz pot avea doar elevii catre profesori, deoarece in mare parte profesorii au viata lor. si in aceste cazuri ar beneficia doar de niste servicii. In special relatia eleva-profesor. Oricum e aiurea.

| alexadriann a răspuns:

Mie mi se par stupide

| alexadriann a răspuns:

Dar pe o parte e bine pentru ca te trece clasa, iti da note mari, te scapa de teste, nu te scoate la tabla.

| alex_7264 a răspuns:

Interesante.

| TiTaNN a răspuns:

Nu una foarte buna!
Crede-ma!

| TiTaNN a răspuns:

O relatie cu care nu as fi de acord.
Sunt niste relatii care nu trebuie sa existe.

Întrebări recente