| Mexx99 a întrebat:

Ce parere aveti despre sistemul scolar romanesc, profesori si elevi?

Răspuns Câştigător
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Da sad.Mi se pare o retarzie.Profesorii au cateva lectii de predat iar apoi freaca menta cu recapitularea. Ceea ce nu-i musai de facut totusi si putem trai si fara sa recuperam niste ore.Esentialul e ca multi nu sunt atenti oricum si daca sunt o fac doar pentru liceu, ca apoi sa aiba o facultate mai buna ca apoi sa aiba un loc bun de munca.Loc de munca unde aproape sigur nu le vor folosi toate astea.Asa ca daca e "atata interes pentru scoala" si in locurile de munca o sa-ti foloseasca atata de tare "modurile verbelor", de ce a scris Nenumescovici comentariul asta, la ce a vrut sa se refere cand a scris o asemenea analfabetie, atuncide ce se preda atata materie care oricum nu se va invata sau se invata dar se va uita mai mult ca sigur si dupa liceu nu se va mai relua? Si de ce nu se preda esentialul? Nu stiu daca ai observat dar scoala in tarile straine e bazata pe practica, sunt mia putin obiecte la care se predau esentialul.Concluzia? In Romania se preda foarte mult fata de celelalte tari si este fundul Europei. Daca s-ar preda esentialul sunt convins ca s-ar invata mai mult pentru ca e mai putinwinking si romanii ar avea si o cultura generala mai buna, la fel si cu practica daca orele astea de pomana sunt inlocuite cu practica.Nu sunt impotriva scolii dar e exagerata, in opinia mea.Sunt lucuri care chiar trebui sa le invatam, dar bazaconiile pur si simplu sunt prea multe.Prietene eu in a 9-a am 7 ore de scoala pe zi, stiu ca e putin dar pentru cei ca mine chiar inseamna mult.Si nu doar in a 9-a. Aproape la fel si in anii precedenti.Pentru ce? Pentru sila fata de cunoastere.Ar trebui sa ne placa scoala, cdeoarece cunoastem mai bine lumea in care traim.Dar se pune accent pe kk. turi nu pe cei folositor.

7 răspunsuri:
| djdani2010 a răspuns:

Sistemul romanesc-. avand in vedere ca suntem mult mai inainte cu lectiile, cu abosult tot fata de alte tari( de ex, in Anglia cei de clasa a 10-a, invata fractiile, noi le invatam in a 6-a)
dar degeaba, nu ne ajuta mai la nimic, in viata, majoritatea lucrurilor ce le invatam la scoala. ar fi culmea sa mergi la magazin si sa ceri: dati-mi va rog 1 kilogram la a 3-a cartofi...
bac-ul mi se pare o mare mare mare prostie, vezi Doamne nu poti dormi la noapte daca nu sti Luceafarul.
Dar fara bac, e degeaba, va fi greu in viata happy
elevi- sunt unii care vor sa invete, alti care stau aiurea( sincer nu ii inteleg pe cei care vin o data in pasti la scoala, in locul lor nu mai mergeam defel)
profesorii- unii de treaba, alti comunsisti
unii vor sa te invete, chiar daca nu prinzi nimic, altii iti explica o data ai inteles bine, daca nu. asta e happy

| RAY a răspuns:

90 la suta din ce invatam uitam in primi 2 ani ce sa spun mai mult multa materie degeaba, in loc sa invatam o meserie invatam ceva ca papagali fara sa gandim si care nu ne ajuta in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sistem cu multe ''gauri'' in el, organizat de conducere foarte prost, programa la fel incarcata si stufoasa, profesorii ori au cerinte prea mari de la elevi si sunt bine pregatiti ori sunt slab pregatiti(vezi titularizarea)si au metode invechite de predare.Eu zic ca daca s-ar reorganiza sistemul de invatamant, daca s-ar copia putin de la cele din afara sunt sigur ca ar fi mai apreciat de catre toti, daca ar fi mai multi bani alocati pentru invatamant si mai modernizat sistemul am avea de castigat cu totii. Elevii unii poate sunt nemotivati si necontrolati de catre parinti dar slabele rezultate de la examene clar nu sunt in totalitate din cauza numai a lor.Sincer un invatamant ca cel din America ar fi mult mai apreciat si la noi.Dar cine sa ne asculte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorii: (Unii) slab pregatiti si cam toti fara chef de predat din cauza salariului ''subtirel''
Unii mai sunt si ''comunisti''...

Elevii:Fara motivatie de a invata(nu li se asigura nimic CONCRET),(unii) mult prea 'smecheri'' si cu 'fite'' sau chiar nerespectosi si fara bun simt(unii-NU toti)!
Pe scurt: Un mare DEZASTRU!

| MarryRose a răspuns:

Pe scurt: sistemul e mult prea vechi, profesorii au o gandire "comunista" care nu ii prea atrage pe elevi, iar elevii sunt prea increzuti si prea "smecheri" pentru a invata sau macar a sti sa ofere respect in fata profesorilor care, totusi, incearca sa ne invete ceva.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru MarryRose):

Un ca.cat.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru MarryRose):

Acei elevi nesimtiti de care spui nu fac decat sa vorbeasca in timpul orei.Si cum profesorul ii observa, ii stange de oua instantaneu -.-.Consider ca nici un elev nu da in cap nici unui profesor, nu exista lipsa de respect din partea elevului. Daca da, aceasta este adanc justificata de la sine.