| Pure.Sunshine a întrebat:

Ce parere aveti despre retelele sociale? Ar trebui sa fie atat de controversate? Sunt utilizatorii intr-adevar in pericol, cum se scrie in presa? Trebuie sa fac research pe tema asta, deci astept multe opiniiwinking

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E doar un alt mediu de comunicare. Peste tot sunt avantaje si dezavantaje, si oamenii nu vor inceta vreodata sa isi uimeasca semenii cu ingeniozitatea. Ca le folosesc unii pentru alte scopuri decat cele initiale nu e ceva neobisnuit deci, ar fi chiar o banalitate daca ar fi sa compari ca oamenii folosesc forta vantului pentru a crea energie electrica - doar un exemplu.
Cata vreme lumea are nevoie sa socializeze, lucrurile tind spre o anume eficienta si comoditate, accesul la internet a devenit o banalitate - inseamna ca exista premisa daca nu chiar cererea pentru astfel de mijloace. Despre pericol poate e mai greu de spus, dar probabil ca autoritatile au mijloace pentru a dispune de informatii pe care le-ai putea lasa crezand ca se respecta regulile anonimatului. Se pot crea premisele unei asemenea eficiente in utilizarea informatiilor despre utilizatori incat o eventuala manipulare la nivel de mase sa apara ca o adaptare a pietei la cerinte. Cu alte cuvinte, partea proasta a eficientei este ca incet-incet devenim niste robotei, iar intimitatea poate deveni in timp nula. Poate peste un numar de ani urmasii nostri nu-si vor putea cumpara rosii din piata fara acces la internet. Pana la urma unde ai vazut tu sa se respecte intimitatea unei masini? Oamenii nu sunt programati natural sa isi traiasca viata intr-un astfel de mediu, ci in mijlocul mamei naturi. Trebuie sa stim ca si telefoanele si calculatoarele si de fapt orice aparat/masina sunt niste instrumente care ne servesc unor scopuri, nu ne transforma pe noi biologic in fiinte superioare si nu sunt ele niste scopuri in sine. Nu traiesti si muncesti ca sa-ti cumperi o masina, ci cumperi masina ca sa te deplasezi mai bine. Asa ca retelele astea sociale sunt niste instrumente utile daca le folosim corect - sau ne pot chiar distruge viata usor-usor in caz contrar.

2 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E drept ca pandesc si pericole odata cu aceste proiecte insa nu se compara cu nimic din ce poti gasi oriunde in alta parte. Aceste retele sociale ajuta mult in formarea unui caracter demn. Poti invata din greselile altora, un lucru destul de putin comun in zilele noastre. Aceste retele sociale ne educa in acest sens si nu doar atat. Eu sunt de parere ca mai degraba decat influenta lor actuala ar fi observabila disparitia lor ce ar aduce cu ea multe efecte negative.

| kurinkita a răspuns:

Utilizatorii retelelor sociale nu pot fi verificate la sange, astfel oricine isi poate face un profil cu date false, fie ca e vorba de nume, adresa, poza, etc.
Oricum, cat timp nu dai "accept" la oricine vrea sa-ti fie "prieten" intr-o astfel de retea si la randul tau nu dai cereri de prietenie la toate persoanele care iti sunt sugerate de site-ul in sine, reduci cu mult riscuri sa dai peste tot felul de oameni care mai de care mai "ciudati"