| anonim_4396 a întrebat:

Pot provoca retelele sociale Depresie? Ce parere aveti? Argumentati.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poftim?

| Elena9328 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La modul in care sunt folosite, eu zic ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da deoarece se joacã cu psihicul tãu, vei vedea fete din ce in ce mai frumoase, mai populare si te vei simti inperfectã cel putin pânã nu le intreci. Iar dacã nu se intampla o sa ai o Senzatie de gelozie, invidie ce nu este bine in timp.

Poti folosi aplicatiile pentru a vorbi cu prietenii, sã mai postezi din când in când... dar eu zic sã lasi aprecierile la alte poze, uitatul la poze mai putin.

| IIIshaneIII a răspuns:

Sigur retelele sociale promoveaza,invidia,ura,destrabalarea, manelismul, idolatrizarea infractorilor si concurenta intre semeni, retelele sociale arata decat partea plina a paharului si,, o lume perfecta,, este doar o minciuna frumos impachetata

| IIIshaneIII a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Deci e clar ca daca esti mai slab de inger poti sa intri in depresie ca nu primesti un anumit nr de rahat-uri de laic, ador etc
Cand ai vezi pe unii pozati in masini de lux si ei nu au bani de tigari
Cand ai vezi pe toti cum se pozeaza ca manca ceva bun, sau pur si simplu au cevba de baut, realizezi de fapt cat de saraci sunt.
si ar fi multe de vorbit pe tema retelelor.

| Ben00 a răspuns:

Te privezi de oxigenarea tesuturilor prin lipsa de miscare, dar si de bucurii prin lipsa de traire.

| Andersen2k18 a răspuns:

Intr-un procent de cam 20-40 % da. Tehnologia este tot unealta facuta de om care la adus autodistrus in timp. Am ajuns sa ne cream o realitate virtuala, nu mai traim in propia noastra realitate.

| Denision a răspuns:

Vrei sa spui retelele de socializare.Da, pot provoca o depresie.
In loc sa stai pe o retea de socializare si sa dai like-uri, mai bine citesti o carte, te plimbi, te distrezi. Tehnologia ne distruge,

| NikFlorian a răspuns:

Sigur,asta depinde de fiecare individ in parte.
De exemplu daca scrii la o fata: Ce faci? si iti da Seen, nu te simti cam bine, iar atunci iti dai seama ca mult mai practic este sa vorbesti cu acea fata (in cazul meu) fata in fata si cum se spune "face to face", aceasta ii adevarata conversatie pentru ca nu ai cum sa iti dai seama ce simte aceea persoana numai daca o privesti in ochi.

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Apoi da, in primul rand daca nu esti impacat cu tine poti intra usor in depresie pentru ca ai intentia de a te compara cu altii, intri intr-o competitie creata de tine si tot asa. Eu sincer folosesc retelele de socializare doar pentru a afla daca s-a schimbat cv in orar sau trebuie sa iau cv la mine pentru ore, sau poate primesc vreun mesaj in legatura cu pregatirea. Abia astept sa ma lepad de ele