| Ninaa a întrebat:

Ce plaja preferati de pe litoralul romanesc? Argumentati si de ce. Funda

Răspuns Câştigător
| Sweetyy44 a răspuns:

Sincer,Plaja de la Corbu este mereu curat acolo nisipul este foarte fin si cand in mamaia toti se plangeau de alge urat mirositore eu ma bucuram de apa foarte limpede! Mai nou exista si un restaurant cherhana bazat pe peste din marea neagra dar daca nu este fan peste au si preparate din pui si porc! Aici de anul acesta exista si casute (unde am fost cazata si eu )si au preturi foarte convenabile (50 lei pe noapte dus separat mie mi se pare ok la pretul acesta)Cam atat despre asta in fine nu e aglumerat si merita sa incerci! OOO am uitat in luna august se organizeaza si un festival "Zece pentru mare"in luna august cu Artisti renumitii(ca voltaj, margineanu, etc)ar bine sa mergi atunci! Sper ca te-am ajutat!kiss

| diarox a răspuns (pentru Sweetyy44):

Buna,
am vazut mesajul tau referitor la cazare la Corbu. as vrea sa incercam si noi la casute, ai un numar de telefon?
multumesc happy

| Sweetyy44 a răspuns (pentru diarox):

Sigur suna aici(0730313736) ar fi bine sa iti faci rezervare daca te duci in week-end sunt destul de pline casutele! Dar daca ai de gand sa mergi in timpul saptamanii nu e nevoie.

14 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Eu le prefer pe cele mici, in special Saturn. Este foarte usor de ajuns in Mangalia, precum si in Venus, Neptun sau Jupiter.

Plaja este foarte vesela, se pune in permanenta muzica si se face aerobic.

In statiune exista foarte multe hoteluri, restaurante si discoteci si nici nu este foarte aglomerat (ca in Costinesti sau Eforie).

Preturile sunt relativ accessibile.

E statiunea mea preferata!

Răspuns utilizator avertizat
| AndraNicoleta a răspuns (pentru Ninaa):

La Corbul nu am fost.
Fratelli este cam de fite. Acolo gasesti fete care se dau cu fond de ten si rimel la plaja si barbati care beau vin din pahare de cristal.
Plaja este foarte frumoasa, dar nu stiu ce sa zic...nu prea e genul meu. Nu prea-mi place sa se uite o pitipoanca scarbita la mine pentru ca nu sunt machiata si nu am costum de baie cu cristale swarovski.

Si aaaa, cu banii pe care ii dai pe un sezlong la Fratelli, te plimbi de 5 ori cu banana in oricare alta statiune.

Răspuns utilizator avertizat
| AndraNicoleta a răspuns (pentru Ninaa):

Banana e un fel de barca in forma de banana cu care te plimbi pe mare si care te rastoarna mereu. E foarte funny.

Merci si eu!

| faramatania a răspuns:

Prefer plaja din Mamaia, pentru că este mai confortabilă,mai spaţioasă, mai respirabilă, pentru că este foarte amenajată, şi foarte curată, şi pentru nisipul ei fin, legendar.Nu este chiar Santorini(decât poate pe întuneric), dar este"perla"litoralului nostru.

| Alexandru98 a răspuns:

La Costinesti
plaja e mai curata si cazara e mai ieftina
dar iti recomand sa te duci in luna August

| MonSterDrinK a răspuns:

Eu prefer plaja Fratelli (daca ai bani )pentru ca acolo gasesc o multime de oameni bine poate si fitosi dar nu este nici o problema nu te bagi cu ei in seama si in plus pentru fete sunt si baieti frumosilaughingFunda :Xdaca vreitongue

| 123456456871 a răspuns:

MAMAIA MAMAIA este cea mai renumita statiune de pe Litoralul Romanesc. Situata la N de Constanta intre Marea Neagra si Lacul Siutghiol, este statiunea de pe litoral cu cea mai mare capacitate de cazare. Mamaia este o statiune cu o dezvoltare foarte dinamica, in ultimii ani construindu-se cateva hoteluri noi, restaurante sau complexe de magazine. In fiecare an turistii s-au obisnuit cu faptul ca Statiunea Mamaia ii intampina cu ceva nou – palmieri, Aqua Magic, fantani arteziene, Telegondola, autobuzeMamaia este unica prin latimea foarte mare a plajei si lungimea de peste 8 km. Plaja are nisip fin, iar intrarea in apa este foarte lina. In mare parte plaja este concesionata si este amenajata cu sezlonguri si umbrele – contra cost, insa sunt si portiuni mari de plaja unde se poate sta fara plata. In timpul sezonului estival, pe plaja se face curatenie zilnic.
Din loc in loc pe plaja sunt instalate puncte de salvamar. Salvamarii sunt bine pregatiti si vegheaza zilnic intre orele 08.00 – 20.00. e foarte frumi acolo Funda?love struck

| 123456456871 a răspuns:

Mamaia este unica prin latimea foarte mare a plajei si lungimea de peste 8 km. Plaja are nisip fin, iar intrarea in apa este foarte lina. In mare parte plaja este concesionata si este amenajata cu sezlonguri si umbrele – contra cost, insa sunt si portiuni mari de plaja unde se poate sta fara plata. In timpul sezonului estival, pe plaja se face curatenie zilnic.
Din loc in loc pe plaja sunt instalate puncte de salvamar. Salvamarii sunt bine pregatiti si vegheaza zilnic intre orele 08.00 – 20.00.

| drhotzu a răspuns (pentru 123456456871):

Ooo ce copy paste, iti multumim profund pentru "parerea" ta... si sincer era de ajuns sa pui doar poza ca sa ne dam seama cat de pitzi esti...

| drhotzu a răspuns (pentru 123456456871):

Personal prefer plajele mai putin aglomerate, prima alegere este de foarte mult timp plaja din 2 Mai din mai multe pcte de vedere:
principalul atu este lipsa burtosilor, pitipoancelor, cocalarilor, spargatorilor de samanta s.a.m.d.
abunda oamenii cu bun simt, oameni carora le pasa daca atunci cand alearga arunca nisip pe cearceaful tau, care atunci cand fumeaza, beau o bere/suc/apa strang gunoaiele si le duc la cosuri,
un alt atu este campingul care este situat chiar pe plaja (da sunt un impatimit al cortului atat la mare cat si la munte) astfel incat primul lucru pe care il vezi dimineata si il auzi este marea, dar si ultimul... campingul are toate dotarile necesare care sa iti permita un concediu de 1 saptamana fara griji: curent electric, dusuri fierbinti, paza, si este populat cu lume buna.
un alt atu este faptul ca este la 4 km de Vama Vechewinking
ce sa mai atat timp cat vii bine echipat: cort mare, saltea pneumatica, umbrar si mai mare, laptop, internet mobil, masa+scaune, lada frigorifica de voiaj (pentru beuturica) poti sa stai efectiv fara nici o grija, si sa te refaci dupa o perioada incarcata. anul asta deja am fost 5 zile urmeaza inca 5 la sfarsitul lunii iulie si inca 7 la sfarsitul lui august.
PS: plaja este exceptionala, fara pietre, scoici, este amenajat chiar si un teren de volei.
SI NU SUNT ALGE!