| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cand muti un animal din habitatul lui natural?

Trebuie sa caut pe internet un exemplu pentru ora de biologie dar nu gasesc nimic.Stie cineva vreun site sau un link?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sunt 2 posibilitati :
1. nu se adapteaza, nu se inmulteste si in cele din urma dispare ( de ex: pastravul curcubeu, originar din California, a fost introdus in apele curgatoare din tara noastra--- desi in pastravarii a fost crescut cu succes, in mediul natural nu s-a dezvoltat cu succes)
2. se adapteaza atat de bine incat devine o specie invaziva ca urmare a unei cresteri numerice rapide si necontrolate in noul mediu.Aceste specii sunt adevarati poluanti biologici constituindu-se in una dintre cele mai mari amenintari asupra ecosistemelor naturale. Acestea afecteaza ecosistemele naturale, inlocuind speciile native si degradand diversitatea biologica a anumitor zone( de ex: melcul Rapana Thomasiana a patruns in Marea Neagra prin anii '50 fiind adus din marile Japoniei de catre nave---ac. specie a proliferat atat de rapid incat a decimat bancurile de stridii si midii de pe coastele caucaziane si romanesti )

1 răspuns:
| Adredemesconf a răspuns:

@aalessia5158 multumesc mult de raspuns!
@CapcaunMic mori in chinuri cacatule!