| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca nu tratezi o carie?

6 răspunsuri:
| Ryuuzuka a răspuns:

Pai rezultatul este destul de evident.Caria va avansa si va duce la distrugerea dintelui, dupa care risti ca acesta sa cada.Un sfat bun ar fi sa mergi la stomatolog happy.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Dacă nu o tratezi la timp aceasta se va extinde pe toată suprafaţa dintelui şi în cel mai rău caz va trebui să ţi-l scoată.
Pentru mai multe detalii citeşte articolul acesta: http://www.sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/caria-dentara_397.
Totuşi, cred că o vizită la stomatolog ar fi benefică. Nu are de ce să îţi fie teamă.
Pa-pa.

| Ceriik a răspuns:

Iti spun etapele
1. Caria ajunge la nerv
2.Te doare
3.Iti scorti nervul
4.Acel dinte sau masea incepe sa se ingalbeneasca.
Apropo costa 80-100 lei sa scapi de carie+plomba(inclusa in pret).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sta deloc.repede la stomatolog pentru a trata dintele si maseaua sa le poti folosi cat mai mult.e greu fara dinti.sufera si limba adica simtul gustului te inbolnavesti de stomac, si cariile produc substante nocive pentru inima. dupa cate stiu si stiu de la oamenii de stiinta care studiau efectul cariei acum 35 de ani.ori erau prosti? si nu stiau bine? heiii? cunoscatorii teligenti ce parere aveti?

| PisycutzaTa a răspuns:

Caria se va face mai mare, o sa inceapa sa te doara, si pana la urma vei fi nevoita sa scoti dintele(sau maseaua)

| Crissie a răspuns:

Poate să se agraveze, şi dacă se agravează va trebui scoasă.