| Georgiana95 a întrebat:

Ce inseamna sa tratezi o carie?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hrdcore a răspuns:

Pai daca ai una superficiala, dentinstul o v-a curata cu o freza si v-a pune o plomba permanenta, daca este foarte adanca incat sa ajunga la nerv, v-a pune o substanta care il omoara si vei venia peste cateva zile sa iti scata nervul si sa iti plombeze locul ( pe mine m-a durut)

3 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Înseamnă să te prezinţi la medicul stomatolog, la care îţi va "curăţa(trata)" dintele de "carie"... şi eventual îţi va "plomba locul(reconstrui dintele)".happy
Sănătate.

| RooN a răspuns:

Mergi la dentist si iti va curata acolo in masea partea infectata iar daca este grav o sa scoata nervul de la masea si punea o plomba.
Daca ai asa ceva trebuie sa mergi cat mai de vreme la dentist pentru ca daca stai asa mult timp se va agrava si este mai greu de tratat.Si sa stii ca nu doare.happy
Sa fii sanatoasahappy

| sorina_2296 a răspuns:

Adica sa citesti o carte din scoarta in scoarfa.
Succes la insanatosit cartea!