| JeffHardyNumber1Fan a întrebat:

Ce sunt tampoanele? Stiu doar ca sunt pentru femei...

12 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Sunt niste obiecte folosite pentru a absorbi sangele menstrual pentru a nu ajunge pe lenjeria intima, pantaloni etc.

| DonAnonymius a răspuns:

Absorbante( http://www.google.ro/......tp?/imgres r:0, s:0&tx=113&ty=57 ) si Tampoane ( http://www.google.ro/......tp?/imgres r:8, s:0&tx=116&ty=63 )

Citeste mai multe despre menstruatie http://www.calmens.ro/menstruatia.php

| Simona a răspuns:

Pai asa e... tu daca esti baiat nu ai ce face cu elelaughing
Cand femeile au menstruatie au nevoie de ele.
Nu pot intra mai mult in detalii
laughing
:*
numai bine

| Justina10ify a răspuns:

Logic daca esti baiat nu ai de a face cu ele laughing

| MiruFcrb a răspuns:

Hey!
Ce intrebare...Doamnelaughing
Presupun ca stii cum arata, sau ai vazut pe net.Se lipesc pe partea interioara a chilotuluibig grin.La ce folosesc? Pai, o data pe luna cand noi, fetele suntem la ciclu, adica la menstruatie, ni le punem si trebuie schimbate o data la cateva ore, depinde cat sange a curs. Sa iti zic in caz ca nu stiai, ca la menstruatie iti curg niste picaturi de sange(uneori mai putin, alteori mai mult). Sper ca ti-am fost de ajutor cat de cat, daca mai ai vreo nelamurire in legatura cu asta, spune`miwinking!
Byehappy

| DreamDestroyed a răspuns:

Pai tampoanele sun pentru ca atunci can iti vine ciclul(adica menstruatia, care vine o data pe luna) sa le pui acolo jos ca sa nu te patezi de ciclu, sper ca-mi dai fundita pentru ca mai facut sa spun asta, e foarte scarbos big grin

| Dana a răspuns:

TAMPÓN, tampoane, s. n. 1. Piesă la vehiculele de cale ferată, constând dintr-un disc masiv de oțel și un resort puternic, care primește șocurile dintre vehicule în timpul mersului și care menține o anumită distanță între vagoanele cuplate. 2. Bucată de vată sau de tifon sterilizat, care se aplică pe o rană pentru a opri o hemoragie sau care se introduce într-o cavitate naturală a organismului în scopuri terapeutice. 3. Substanță întrebuințată pentru a împiedica un anumit proces chimic. 4. Accesoriu de birou, alcătuit dintr-o placă curbată acoperită cu hârtie sugativă, care servește la uscarea cernelii după scriere. – Din fr. tampon.

TAMPÓN ~oáne n. 1) med. Bucată de vată sau de tifon sterilizat, care se aplică pentru oprirea hemoragiei sau absorbirea puroiului. 2) tehn. Piesă constând dintr-un disc mare de oțel și un resort puternic, plasată la extremitățile vehiculelor de cale ferată, pentru amortizarea șocurilor și menținerea unei anumite distanțe între acestea. 3) fig. Obiect de birou format dintr-un suport arcuit de metal sau de lemn, pe care se aplică hârtie sugativă, folosit pentru a usca cerneala după scriere. /

| Dana a răspuns:

Acolo sunt mai multe variante...la,, tampon" uitete si vezi la ce te-ai referit

| Mariiia a răspuns:

Sunt absorbante. atunci cand ajungi la pubertate, ma rog in ziua de azi iti vine la orice varstastraight face, iti vine mentstruatia. afli mai multe de pe google. si atunci folosesti tampoane, pentru a nu te pata pe pantaloni. mentionez ca atunci cand ai menstruatie ti se scurge sange. Citeste pe google :*

| yssabela a răspuns:

Da sunt pentru fete/femei. Tampoanele se folosesc cand o fata are cicl...

| Alexxx_1973 a răspuns:

Bai. tampoanele fetele le folosesc cind au ciklu menstrual.la absorbtzia singelui sau ce mai curge acolo!winking

| DarkBlood32 a răspuns:

Rachete supersonice.